Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czosnki ozdobne (Allium L.) – odmiany

( ilość produktów: 2 )

Cebule jesienne – czosnki ozdobne

Efektowne, oryginalne, proste w uprawie… Oto czosnki ozdobne! Cebule tych roślin doskonale uzupełnią każdy ogród, niezależnie od tego, w jakim stylu został on zaprojektowany. Miłośnikom ogrodnictwa oferujemy dwie odmiany czosnków: Rosenum z delikatnymi, białymi kwiatami oraz Millenium rodzącą kuliste, fioletowe kwiatostany. Cebule czosnków ozdobnych należy posadzić w piaszczysto-gliniastej, wapiennej i dobrze spulchnionej ziemi o przepuszczalnej strukturze. Optymalne jest dla nich słoneczne lub lekko zacienione stanowisko.

Czosnki ozdobne - biologia

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe z rodziny amarylkowatych i podrodziny czosnkowych. Do tej grupy należy wiele gatunków i botanicznych odmian uprawnych. Można je spotkać zarówno w naturze, jak i wyłącznie w ogrodach. Te rosnące w naturze pochodzą z odległych rejonów Azji, m.in. z Afganistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, czy Iranu. Można je także odnaleźć na Bliskim Wschodzie i w Europie na obszarach o umiarkowanych temperaturach. Częścią podziemną czosnków są cebule, z których wyrasta ok. 8 liści o podłużnym rynienkowatym kształcie. Z cebul wyrastają proste i sztywne łodygi zakończone kwiatostanem o średnicy nawet do 30 cm. Kwiatostan składa się z licznych, drobnych sześciopłatkowych kwiatów i pod względem botanicznym jest baldachem. Wizualnie kwiatostany przypominają kule dmuchawców. Kwiaty czosnku mogą mieć barwę białą, fioletową w różnych odcieniach, purpurową, a nawet żółtą. Cebule czosnków są różnej wielkości i mogą osiągać od 3 do 20 cm, co jest zależne od gatunku i odmiany. Największe cebule ma czosnek olbrzymi. 

Czosnki ozdobne - jakie warunki uprawy są korzystne dla rośliny ?

Gdzie sadzić czosnki ozdobne?

Czosnki będą rosły dobrze na każdej glebie, o ile jest przepuszczalna.  Uwielbiają miejsca słoneczne i najlepiej rosną, gdy mogą wygrzewać się na słońcu w ciągu całego dnia. Jak zawsze, tak i w przypadku czosnków, są pewne wyjątki. Czosnek niedźwiedzi i szczypiorek lubią miejsca zacienione, a czosnek południowy doceni cień w drugiej połowie dnia. Jeśli sadzimy gatunki lub odmiany wysokie ważne, aby miejsce to było osłonięte od wiatru. Na wietrznym miejscu sztywne łodygi mogą zostać złamane. Wraz z rozpoczęciem kwitnienia liście zamierają. Wygląda to wówczas mało estetycznie. Sposobem na uniknięcie takiego widoku jest sadzenie cebulek w sąsiedztwie niższych roślin, które zakryją usychające liście. 

Kiedy sadzić czosnki ozdobne ?

Zapamiętajmy, że cebulki czosnku ozdobnego sadzimy tylko jesienią. Wiosna to nie jest odpowiedni termin do ich sadzenia. Najodpowiedniejsza pora sadzenia cebul do gruntu to okres od września do października. 

Jak sadzić czosnki ozdobne ?

Najważniejszą czynnością przed sadzeniem jest prawidłowe przygotowanie stanowiska. Jeśli już mamy wybrane miejsce przekopmy je szpadlem, usuńmy chwasty i dobrze spulchnijmy ziemię. Cebulki czosnków sadzimy na głębokości uzależnionej od wielkości cebulek. Duże czosnki ozdobne o cebulkach powyżej 5 cm sadzimy  na głębokości ok. 15 cm, mniejsze o średnicy 2,5 do 5 cm na głębokości 7 - 10 cm. Jeśli trudno nam to zapamiętać, zawsze warto sięgnąć po zasadę sadzenia cebul na głębokości równej trzykrotnej wielkości sadzonej cebulki. Dla czosnków o dużych rozmiarach zastosujmy rozstawę 20 x 25 cm, gdyż z czasem rozrastają się w duże skupiska cebul i tworzą spore kępy. Niektóre czosnki wymagają okrywania na zimę, dlatego po posadzeniu można ściółkować rabatę, np. kompostem lub rozdrobnioną korą. 

Polecane gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

Z ogromnej ilości czosnków ozdobnych na uwagę zasługuje tak dużo, że trudno je wszystkie wymienić. Przedstawimy tutaj tylko część gatunków i odmian, które na to zasługują:

 Czosnki ozdobne w kompozycjach

Te łatwe w uprawie rośliny są odporne na suszę i wiele szkodników, którym nie w smak czosnkowe aromaty. Dzięki zawartym w roślinie związkom siarki wiele szkodników unika jej. Z tego powodu czosnki ozdobne można posadzić w sąsiedztwie roślin chętniej atakowanych przez szkodniki. Atrakcyjne kwiatostany czosnków doskonale prezentują się na rabatach w sąsiedztwie traw i turzyc, róż oraz innych roślin cebulowych takich, jak późne odmiany tulipanów, kamasje, czy też narcyzy. Ich kwiatostany pięknie też komponują się z biało kwitnącymi bylinami: świecznicami, piwoniami lub innymi odcieniami fioletowo kwitnących ostróżek, kocimiętek i szałwii. Fioletowo-amarantowe kwiaty czosnków będą wspaniale podkreślone żółto-zielonymi barwami przywrotnika ostroklapowego i wilczomlecza. Największe odmiany czosnków, jak np. 'Gladiator lub Globus można posadzić samodzielnie jako solitery w sąsiedztwie niskich roślin okrywowych lub na tle ciemnozielonego żywopłotu. Niskie odmiany czosnków ozdobnych znajdują zastosowanie w alpinariach lub w ogrodach skalnych. Niektóre gatunki i odmiany czosnków nadają się do sadzenia w pojemnikach. Należą do nich m.in. czosnek błękitny, karatawski, południowy i czosnek Szuberta. 

Gdzie kupić cebulki czosnków ozdobnych

O ile cebulki tulipanów, narcyzów, czy hiacyntów można kupić w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w hipermarkecie, o tyle cebule czosnków ozdobnych dobrej jakości i w konkretnych odmianach już nie kupi się wszędzie. Dlatego warto mieć sprawdzony sklep internetowy, w którym zaopatrzycie się w cebulki upatrzonych odmian czosnku ozdobnego z gwarancją najwyższej jakości. Dzięki współpracy z najlepszymi producentami w naszym sklepie oferujemy materiał roślinny, w tym cebulki kwiatowe w atrakcyjnych cenach, a co najważniejsze - w doskonałej jakości. Przekonajcie się sami. Zapraszamy na zakupy!

pixel