Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pacioreczniki (Canna)

( ilość produktów: 34 )

Bulwy i kłącza wiosenne – pacioreczniki (Canna)

Nasiona pacioreczników mają kulisty kształt, przypominający paciorki różańca. To skojarzenie z paciorkami posłużyło do nadania im nazwy paciorecznik. Łacińska nazwa brzmi Canna, a w języku polskim kanna pochodzi od greckiego słowa canna, które oznacza trzcinę. Sztywne i wzniesione pędy kanny przypominają tę roślinę. Wszystkim osobom pragnącym urozmaicić swój ogród o niebanalne, dekoracyjne kwiaty z wielką przyjemnością prezentujemy bulwy i kłącza pacioreczników – wyjątkowych roślin, które uszlachetnią zieloną kompozycję.

Wiosenne kłącza i bulwy – pacioreczniki do eleganckiego ogrodu

Dlaczego warto znaleźć w swoim ogrodzie miejsce dla pacioreczników? Kłącza i bulwy tych roślin zagwarantują Ci efekt, jakiego nie jest w stanie zapewnić żadna inna roślina. Okazałe pacioreczniki górują nad innymi gatunkami. Ich kwiaty osadzone są na sztywnych, długich łodygach ozdobionych ciemnymi liśćmi o czerwonawym wybarwieniu. Kwiaty pacioreczników tworzą ozdobne, gęste kępy dodające kompozycji splendoru. Kanny są uważane za niezwykle efektowne, eleganckie kwiaty, których nie może zabraknąć w gustownym, misternie zaaranżowanym ogrodzie. Co ciekawe, pacioreczniki będą dekorować rabaty i klomby od lipca aż do pierwszych przymrozków.

W rozbudowanej ofercie naszego sklepu znajdziesz bulwy i kłącza pacioreczników w różnych kolorach. Wśród dostępnych wariantów wyróżniamy między innymi: nakrapiane pacioreczniki Confetti, różowo-żółte kanny Cleopatra, delikatne kwiaty Pink Beauty czy łososiową odmianę Ingeborg. Możesz łączyć ze sobą kwiaty w wybranych odcieniach pasujących do estetyki Twojego ogrodu albo wybrać skomponowaną przez nas mieszankę.

Pacioreczniki – kwiaty, które kochają słońce

W jakich warunkach najlepiej będą kwitły pacioreczniki? Bulwy i kłącza tej rośliny należy posadzić w próchniczej, żyznej, kompostowanej ziemi o średnio zwięzłej strukturze. Dla kanny optymalne będzie ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. W takich warunkach kwiaty będą kwitły aż do jesieni. Bulwy i kłącza należy posadzić w donicach, a w drugiej połowie maja przesadzić je do gruntu. Kanny zaleca się obficie podlewać 3 razy w tygodniu i regularnie (raz na tydzień) zasilać wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących.

Kłącza i bulwy pacioreczników – sprzedaż on-line

Dlaczego warto właśnie u nas kupić kłącza i bulwy pacioreczników? Sprzedaż kwiatów w naszym sklepie jest ściśle kontrolowana. Każda roślina dostępna w ofercie jest starannie pielęgnowana i przechowywana w optymalnych warunkach. Przed wysyłką dokładnie zabezpieczamy cebule, bulwy i kłącza, aby transport nie odbił się na ich kondycji. Do zamówienia dołączamy szczegółowe informacje na temat uprawy danego gatunku. Nasze usługi cenią zarówno ogrodnicy-amatorzy dbający o przydomowe ogródki, jak i profesjonaliści zajmujący się pielęgnacją rozległych terenów zielonych.

Te egzotyczne piękności pochodzą z ciepłych rejonów Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Są bylinami o wysokich wymaganiach cieplnych i nie zimują u nas w gruncie, dlatego są traktowane jak rośliny jednoroczne. Roślina zbudowana jest z krótkiego grubego kłącza, z którego wyrastają długie i sztywne pędy o wysokości od 50 do 200 cm w zależności od gatunku i odmiany. Liście są duże i lancetowate, a kwiaty asymetryczne o znacznych rozmiarach, zebrane na szczycie pędów w kłosy. Kwiaty tych roślin są piękne i  dorodne, o fantazyjnym kształcie. Kwiaty pacioreczników są charakterystyczne i występują w różnych odcieniach  czerwonego, żółtego, pomarańczu, różu, a także w kolorze łososiowym i białym. Są niezwykle wdzięczne, bo kwitną przez całe lato aż do pierwszych przymrozków. Nie tylko kwiaty tej rośliny są dekoracyjne, dotyczy to również liści pacioreczników, które są podobne do liści bananowców. Kolor liści to głównie zieleń w odcieniach, ale liście mogą także przyjmować inne zabarwienie (szkarłat, brąz lub purpura). Spotyka się także wyjątkowo dekoracyjne odmiany o liściach wielokolorowych i pasiastych. Wśród pacioreczników rozróżnia się wiele gatunków, a liczne odmiany uprawne powstały przez krzyżowanie m.in. gatunków Canna indica, Canna glauca, Canna flacciiola, Canna iridiflora i Canna liliflora.

Paciorecznik indyjski (Canna indica)

Paciorecznik indyjski nie pochodzi, jakby na to wskazywała nazwa z Indii, lecz jest gatunkiem zadomowionym w Ameryce Południowej i w Meksyku. Do Europy zawitał pod koniec XVI wieku. Roślina ma zgrubiałe kłącza, a liście ma duże, wydłużone do owalnych, w kolorze zielonym lub brązowym. Wysokie odmiany paciorecznika indyjskiego osiągają wysokość od 50 do 150 cm. Kwiaty są duże o bardzo wąskich płatkach w kolorach od żółci do ciemnej czerwieni.

Paciorecznik ogrodowy (Canna x generalis)

Paciorecznik ogrodowy jest mieszańcem, powstałym w wyniku hodowli. Popularne obecnie odmiany to najczęściej mieszańce, pochodzące od tego gatunku. Rośliny wytwarzają podziemne kłącza, z których wyrastają mięsiste pędy, o wysokości zależnej od odmiany - od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 2 metrów. Zazwyczaj liście paciorecznika ogrodowego mogą być zielone, ale też mogą przyjmować zabarwienie czerwonawe, purpurowe, mogą być też wielobarwne i pasiaste. Kwiaty są duże i występują w szerokiej gamie kolorów, są jednobarwne lub o kilku kolorach. Kwiaty pacioreczników ogrodowych kwitną przez całe lato.

Podział pacioreczników

Pierwsza hybryda F1 Canna 'Anneii powstała w 1848 r. Jej twórca szybko znalazł naśladowców i wkrótce na rynku pojawiły się spore ilości nowych mieszańców. Mieszańce te znane pod wspólną nazwą pacioreczniki ogrodowe dzieli się na: Crozy, canny liściowe drobnokwiatowe, karłowe, storczykowe, hybrydy włoskie oraz specjalne mieszańce wyhodowane na bazie Canna glauca do uprawy w płytkich wodach oczek wodnych, nazywane paciorecznikami wodnymi. Więcej informacji o krzyżówkach paciorecznika można znaleźć w naszym wpisie blogowym pt.: Kanny (pacioreczniki) w ogrodzie.

Pacioreczniki (Canna)- poradnik uprawy

Kanna wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru oraz żyznej ziemi. Teren pod uprawę pacioreczników głęboko przekopujemy, a gleba powinna być luźna i posiadać odczyn w granicach 6,5 do 7. Rośliny te tolerują lekkie zacienienie, ale najlepiej rosną, gdy mają dostęp do bezpośredniego nasłonecznienia przez przynajmniej 6 godzin w ciągu dnia. Kłącza kanny sadzimy w ogrodzie wiosną, pod koniec kwietnia lub na początku maja. Głębokość sadzenia wynosi około 10-15 cm. Sadząc rośliny, kłącza układamy poziomo oczkiem do góry, a następnie przysypujemy ziemią i delikatnie ugniatamy. Paciorecznik ogrodowy wymaga wykopywania na zimę, robimy to po pierwszych przymrozkach. Najczęściej jest to w październiku lub początku listopada. Kłącza kanny ostrożnie wykopujemy, przycinamy i oczyszczamy, a następnie umieszczamy w skrzynkach, zasypujemy np. trocinami i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu. Temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować pomiędzy 5 a 8 stopni Celsjusza. Podczas przechowywania kontrolujemy wilgotność pomieszczenia. Jeśli kłącza są bardzo wyschnięte, delikatnie je zwilżamy. Tak przezimowane rośliny, wiosną sadzimy ponownie do gruntu w ogrodzie lub do doniczek. Aby rośliny obficie zakwitły potrzebują stale wilgotnego podłoża, dlatego jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie uprawy kanny jest podlewanie. Podlewamy umiarkowanie, ale w czasie suszy - codziennie. Przynajmniej raz w tygodniu pacioreczniki, rosnące zarówno w ogrodzie, jak i w donicach warto zasilić. W ramach prac pielęgnacyjnych można także usuwać przekwitłe kwiaty tych roślin. Aby rośliny zakwitły i obficie wydały kwiaty muszą być spełnione wszystkie wymagania.

Jak rozmnażać pacioreczniki

Kanny rozmnaża się w dwojaki sposób: wegetatywnie przez podział kłączy i generatywnie przez wysiew nasion. Rozmnażając wegetatywnie dzielimy wiosną kłącze w taki sposób, aby każdy odcięty fragment rośliny miał 1 lub 2 pąki odnawiające i sadzimy w ogrodzie lub do doniczek. Przy generatywnym rozmnażaniu kanny poprzez nasiona musimy wiedzieć, że siewki nie powtarzają w pełni cech matecznych dorosłej rośliny. Przed wysiewem nasiona pacioreczników poddajemy skaryfikacji.

Skaryfikacja

to zabieg, który wykonuje się u roślin, których nasiona mają bardzo twardą okrywę nasienną. Zabieg ten wykonuje się dlatego, że łupina nasienna u paciorecznika nie przepuszcza wody, koniecznej do skiełkowania. Aby umożliwić skiełkowanie nasion stosuje się mechaniczne, fizyczne lub chemiczne uszkadzanie twardej, okrywy nasiennej. Im nasiona są świeższe, tym kiełkowanie jest szybsze. Siła kiełkowania nasion jest najwyższa bezpośrednio po zbiorze. Problemem przy wysiewach w tym terminie jest niedostateczna ilość światła niezbędna do prawidłowego rozwoju siewek. Aby temu zaradzić, wysiew można przeprowadzać do skrzyneczek lub doniczek w ogrzewanych szklarniach z doświetlaniem.

Gdzie sadzić pacioreczniki

Pacioreczniki to z pewnością rośliny, które warto mieć w ogrodzie. Wnoszą do ogrodu powiew egzotyki, zwłaszcza sadzone grupowo w miejscach dobrze widocznych, np. na trawnikach, gdzie będą od razu przyciągać wzrok. Kanny nadają się do sadzenia na rabatach tworzonych na wzór ogrodów angielskich, a także w ogrodach wiejskich. Sprawdzą się idealnie jako mocny akcent w ogrodach nowoczesnych, zwłaszcza posadzone w grupach. Niższe odmiany pacioreczników sprawdzą się doskonale, jeśli zostaną posadzone w pojemnikach ozdobnych i ustawionych na balkonach lub tarasach, a także na patio. Pacioreczniki dobrze się czują sadzone w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Kwiaty nadają się jako cięte do wazonów.

Szkodniki i choroby w ogrodowej uprawie paciorecznika

Do najczęściej występujących szkodników pacioreczników w ogrodzie należą ślimaki, zarówno te z muszlami, jak i nagie. Innymi szkodnikami atakującymi pacioreczniki są mszyce i roztocza. Groźne dla tego gatunku mogą być też nicienie i gryzonie, atakujące kłącza. Z reguły kanny rzadko atakowane są  przez choroby, a jeśli już jakieś się pojawią, to mogą to być rdza lub szara pleśń. Te choroby często atakują kwiaty. Jeśli na roślinie wystąpią objawy w postaci zniekształcenia kwiatów i liści to ich sprawcą będą wirusy. Przy walce z chorobami wirusowymi pozostaje nam jedynie usunięcie porażonych pacioreczników.

pixel