Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dalie (Dahlia) Kaktusowe

( ilość produktów: 5 )

Dalia kaktusowa (Dahlia Cav.)

Co wiemy o daliach

Dzisiejsze dalie ogrodowe pochodzą z krajów Ameryki Środkowej, gdzie były znane i uprawiane w dawnych czasach jako roślina jadalna. Dalie należą do rodziny astrowatych. Ich podziemna część to bulwy (nie cebule), tworzące karpę. Pędy mogą sięgać nawet do 2 m wysokości, ale spotyka się również gatunki niskie o wysokości ok. 20 cm. Kwiatostan to koszyczek pojedynczy, półpełny lub pełny o średnicy dochodzącej do 30 centymetrów. Dalie to kwiaty lata, ich kwiatostany pojawiają się w lipcu i kwitną obficie aż do przymrozków. Do najbardziej popularnych dalii ogrodowych należą: dalie dekoracyjne o koszyczkach w dużych rozmiarach, dalie peoniowe o pełnych kwiatach, dalie pomponowe o kulistych koszyczkach kwiatowych oraz dalie kaktusowe z wąskimi kwiatami języczkowymi o zaostrzonych i rurkowato zwiniętych płatkach oraz ich nieco odmienne wersje - dalie półkaktusowe.

Jak uprawiać dalie kaktusowe

Dalie są bardzo łatwe w uprawie, dlatego powinny udać się w każdym ogrodzie na stanowisku słonecznym i ciepłym. Ważne jest, aby wybrane stanowisko było osłonięte od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna, niepodmokła i żyzna, o odczynie  obojętnym, dobrze spulchniona. Karpy sadzimy do gruntu około 10 maja, niezbyt głęboko. Pąki nie powinny znaleźć się głębiej niż 5 do 10 cm pod ziemią. Przed sadzeniem karpy moczymy w zimnej wodzie przez kilka godzin. Do sadzenia na wybrane miejsce przygotowujemy dołek, do którego można wsypać niewielką ilość  kompostu. Dalie nie wymagają dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale przy najwyższych odmianach dobrze jest zamontować od razu podczas sadzenia podpory, aby rośliny nie wyłamywały się pod ciężarem ukwieconych pędów. Dalie, mimo iż są bylinami, nie zimują w naszym klimacie w gruncie. Wymagają corocznego wykopywania w okresie jesiennym, po pierwszych przymrozkach. Wykopane karpy układa się w ażurowych skrzynkach i przesypuje np. suchymi trocinami lub piaskiem. Tak przygotowane przechowuje się w suchym, chłodnym pomieszczeniu do wiosny. Do wiosennego sadzenia wybiera się dobrze wykształcone karpy z przynajmniej 2 pąkami i kawałkiem łodygi. 

Dalia kaktusowa - odmiany

Jedne z najbardziej popularnych dalii to dalie kaktusowe.  Ich kwiaty charakteryzują się pełnymi, wąskimi kwiatami języczkowymi, apłatki zwijają się w charakterystyczne rurki, które czasem są na końcach strzępiaste. Rośliny są wysokie, osiągają przeciętnie od 80 do 100 cm, ale w dobrych warunkach mogą osiągać wysokość nawet do 200 cm. Ich koszyczki kwiatowe również osiągają spore rozmiary i występują w bardzo wielu kolorach, w tym także dwu lub trójkolorowych. Ciekawą wersją dalii kaktusowych są tzw. dalie półkaktusowe, nazywane semi-cactus.  Dalie półkaktusowe to forma pośrednia między dalią kaktusową a dalią dekoracyjną, są niezwykle ciekawe. Wśród popularnych odmian w tej grupie znajdziemy takie odmiany, jak:  

'Alauna Clair-Obscure - zachwycająca dalia strzępiasta zarejestrowana we Francji w 2001r., dwubarwna w odcieniu fioletowym z białymi końcówkami ostro wyciętych płatków języczkowych, dorasta do wysokości 100 - 110 cm, średnica kwiatów to około 15 cm

'American Dream - to dalia półkaktusowa (semi cactus) o kwiatach w kolorze różowym, dorasta do wysokości 70 - 100 cm, średnica kwiatu dochodzi nawet do 25 cm

'Myrtle's Folly - odmiana strzępiasta wyhodowana w 1998 r., kwiat w kolorze różu z odcieniem brzoskwiniowego i pomarańczu, wysokość 70 do 100 cm, średnica kwiatu do 20 cm

'Tsuki-Yori-No-Shisha - jedna z ciekawszych odmian strzępiastych, wyhodowana w Japonii w 1953 r., kwiat koloru białego z kremowym środkiem osiąga wysokość do 100 cm, średnica pojedynczego kwiatu to 15 do 20 cm

'Purple Gem - typowa dalia kaktusowa, osiągająca wysokość 70 do 100 cm, kwiaty tej odmiany są w odcieniu fioletu i osiągają średnicę około 20 cm.

Kilka przedstawionych odmian, to tylko część naszej atrakcyjnej oferty. Jeśli poszukujesz dalii kaktusowych w innym odcieniu lub kształcie, to znajdziesz je tutaj Poszukując cebulki dalii nie pomiń naszego sklepu. Wybór cebulki dalii w sezonie jest spory, a my stawiamy przede wszystkim na jakość materiału do sadzenia. Wypróbuj, a może nasz sklep stanie się Twoim ulubionym?

Dalia ogrodowa w aranżacjach

Dalie w okresie kwitnienia to kwiaty zapierające dech w piersiach, dlatego te kolorowe kwiaty lata stają się bardzo poszukiwanymi roślinami. Z całą pewnością nie powinno zabraknąć  ich też w Twoim ogrodzie! Zwyczajowo kojarzą się nam tylko z ogrodem wiejskim, ale dalie wyglądają równie doskonale w ogrodzie nowoczesnym. To, że występują i co najważniejsze są dostępne w bogatej gamie kolorów, kształtów i rozmiarach sprawia, że warto znaleźć dla nich stosowne miejsce w ogrodzie. Mogą rosnąć na jednogatunkowych rabatach, ale także w szpalerach. Mogą być również stosowane jako parawany do osłonięcia nieatrakcyjnych miejsc. Te rośliny sprawdzą się doskonale również w ogródkach frontowych. Wysokie odmiany mogą tworzyć atrakcyjne tło dla roślin niskich, tworzących wielogatunkową rabatę, na której mogą rosnąć między innymi takie rośliny, jak lilia, jeżówka, dzielżan i inne rośliny kwitnące. Jak jeszcze wykorzystać dalie? Niższe odmiany tych roślin doskonale poradzą sobie w donicach. To rozwiązanie polecamy szczególnie właścicielom małych ogródków lub tarasów.

pixel