Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mieczyki (Gladiolus)

( ilość produktów: 5 )

Mieczyki

Skąd pochodzą mieczyki

Mieczyk (Gladiolus L.) bywa nazywany królem wśród kwiatów i od wielu wieków uchodził za symbol szczęścia. Jako kwiat szczęścia był wręczany gladiatorom przed pojedynkami. Nazwa tej rośliny należącej do rodziny kosaćcowatych pochodzi od łacińskiego słowa gladius, oznaczającego miecz i nawiązuje do charakterystycznego wydłużonego kształtu liści, przypominającego miecz.  Większość mieczyków pochodzi z kontynentu afrykańskiego i te nie zimują w gruncie w naszym klimacie. Wśród mieczyków zimotrwałych znajdują się jedynie te, pochodzące z  Europy i Azji. W Polsce w warunkach naturalnych można spotkać trzy gatunki: mieczyk dachówkowaty (Gladiolus imbricatus L.), mieczyk błotny (Gladiolus palustris Gaud.) oraz mieczyk drobnokwiatowy (Gladiolus parviflorus Berd.). Mieczyk ogrodowy powstał w wyniku prac hodowlanych, zapoczątkowanych około 1807 roku. Początkowo krzyżowano wyłącznie gatunki afrykańskie, ale w miarę rozszerzania o kolejne gatunki uzyskiwano coraz bardzie atrakcyjne formy kwiatów o zróżnicowanej wysokości, terminach kwitnienia, kolorze i kształcie płatków. W oparciu o te cechy powstały różne podziały mieczyków ogrodowych. Rośliny te są wrażliwe, ale są łatwe do ogrodowej uprawy. Wystarczy spełnić podstawowe wymagania i zastosować nasze porady, aby te rośliny sprawdziły się w każdym ogrodzie.

Krótka biologia gatunku

Częścią podziemną mieczyków jest bulwa, która jest zgrubiałą częścią pędu. Bulwy są wyraźnie spłaszczone i osłonięte suchymi łuskami z widoczną siateczką nerwów. Kolor łusek, dzięki zawartości barwników antocyjanowych może być czerwonawy, ale spotyka się również bulwy, które mogą mieć kolor beżowy i jasnobrązowy. Część nadziemną rośliny stanowią liście, łodyga i kwiatostan. Liście łodygowe są wydłużone o charakterystycznym mieczowatym kształcie i jest ich zazwyczaj od 3 do 8. Łodyga jest zielona, sztywna i zakończona kwiatostanem w formie kłosa. Wysokość jaką osiąga łodyga to 40 cm wśród mieczyków miniaturowych do nawet do 170 cm u innych odmian. Kwiaty w kłosie rozwijają się sukcesywnie, począwszy od położonego najniżej, dlatego długo utrzymują się po ścięciu w wazonie - nawet do 15 dni. Ilość kwiatów to zazwyczaj od 15 do ponad 20 w kłosie. Barwa kwiatów jest zróżnicowana w zależności od odmiany, a w sprzedaży dostępne są również odmiany dwukolorowe. Mieczyki w zależności od odmiany kwitną od lipca do sierpnia. Termin kwitnienia jest zależny od wczesności odmiany i może wynosić od 70 do 100 dni.

Jak i gdzie uprawiać mieczyki

Stanowisko

Pochodzenie mieczyków podpowiada już, jakie stanowisko dla nich wybrać. Te afrykańskie piękności lubią miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru, a także żyzną i zasobną w składniki pokarmowe glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. W takich warunkach wytworzą okazałe kwiatostany i są mniej podatne na przewracanie.  Teren przed sadzeniem należy dobrze przygotować, a podłoże wymieszać z nawozem organicznym, którym może być kompost lub obornik, dodany najlepiej w poprzednim sezonie jesiennym.

Sadzenie i wykopywanie bulw

Sadzenie mieczyków rozpoczynamy od połowy kwietnia do początku maja. Przed sadzeniem warto zaprawić cebulki preparatem grzybobójczym. Sadzimy je bezpośrednio do ziemi lub w ażurowych koszyczkach, na głębokości 10 - 15 cm w zależności od wielkości cebulki. Jeśli nie pamiętamy, na jakiej głębokości posadzić mieczyki, to warto przypomnieć sobie zasadę o 3-krotnej wysokości bulwy, wtedy łatwo ustalimy głębokość sadzenia. Rozstawa dla odmian o średniej wysokości wynosi 15 - 20 cm, a dla wyższych nawet 25 - 30 cmKiedy przystąpić do wykopania mieczyków? Można je wykopać już po około 4 - 5 tygodniach po przekwitnięciu. W zależności od terminu sadzenia, wykopywanie przypada na wrzesień lub październik. Wykonujemy to przy użyciu wideł amerykańskich, aby nie uszkodzić bulw. Po wykopaniu łodygi przycina się na wysokości około 5 cm nad cebulą i pozostawia w ciepłym i przewiewnym miejscu do wysuszenia. Przechowuje się je oczyszczone i rozłożone cienko w ażurowych pojemnikach, w pomieszczeniach o temperaturze 5 - 8 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja

Jak u większości roślin cebulowych pielęgnacja mieczyków ogranicza się do nawadniania, odchwaszczania i nawożenia. Nawozimy głównie nawozami organicznymi: kompostem, biohumusem lub obornikiem. Okres, w którym występuje największe zapotrzebowanie na wodę to okres wzrostu i kwitnienia. Wtedy rośliny regularnie podlewamy. U mieczyków, zwłaszcza u odmian wysokich z okazałym kwiatostanem i cieńszą łodygą, dodatkowym zabiegiem będzie ich podpieranie. Podpór będą także wymagały mieczyki posadzone zbyt płytko, które z tego powodu mogą przechylać się lub przewracać pod ciężarem kwiatów. W przypadku pojawienia się chorób lub szkodników należy przeprowadzić zabiegi ochronne.

Mieczyki w ogrodzie - zastosowanie

Tradycyjnie mieczyki w ogrodzie kojarzą się nam z ogrodami wiejskimi, jednak i w nowoczesnych ogrodach można tworzyć jedno- lub wielobarwne, jednogatunkowe zagony z gladiolami.Na wielogatunkowych rabatach mieczyki można wkomponować pomiędzy atrakcyjne kwiaty jednoroczne, jak:  szałwia omączona, onętek, werbena patagońska, czy słonecznik ozdobny. Dużym powodzeniem cieszy się również uprawa mieczyków w donicach. Gęsto sadzone bulwy mieczyków w dużych naczyniach powinny koniecznie zawierać warstwę drenującą na dnie, aby w donicach nie stała woda, która jest niekorzystna w uprawie mieczyków, gdyż wówczas bulwy mogą gnić. Tak przygotowane kompozycje mogą dekorować balkony, tarasy, czy też wejścia do domów. 

Mieczyki ogrodowe - jakie odmiany polecamy

 Do najbardziej popularnych należą mieczyki z grupy wielkokwiatowych. Wśród nich znajdziecie odmiany jednobarwne (jednolite lub z niewielkimi przebarwieniami), jak: 'Plum Tart, ' Fidelio, 'Spic and Span, 'Jessica, lub dwubarwne, jak odmiany 'Vera Lynn, 'Blue Isle . W ofercie naszego sklepu możecie skorzystać z wygodnej opcji zakupu zestawu odmian w różnorodnych kolorach z grupy mieczyków wielkokwiatowych, Butterfly, Glamour lub w kolorowym zestawie Mega Mix. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wybierając cebulki w sklepie trzeba zwrócić uwagę na ich wygląd zewnętrzny. Przede wszystkim na bulwie nie powinno być wklęśnięć i plam. Dobra jakość cebulki i odpowiedni rozmiar to powodzenie w uprawie i kwitnieniu mieczyków. Wybierając większą cebulkę automatycznie uzyskujemy również zdrową i silną roślinę, na której pojawią się dorodne kwiaty. Przygotowane w ofercie cebulki mieczyków są w rozmiarze 12 - 14, co oznacza, że to dobry materiał do sadzenia w ogrodzie, po którym można spodziewać się obfitego kwitnienia. Kolor kwiatów wybierzecie, sprawdzając opis odmian mieczyka ogrodowego na naszej stronie, gdzie każda odmiana jest opisana. Życzymy wyboru trafnej odmiany i powodzenia w uprawie mieczyków w Twoim ogrodzie. 

 

 

pixel