Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dalie (Dahlia)

( ilość produktów: 32 )

Bulwy dalii – królowa polskich ogrodów

Duże, kuliste, subtelne, mieniące się feerią barw… Dalia jest jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków kwiatów zdobiących nasze ogrody. Pod tą nazwą kryje się aż 41 gatunków roślin z rodziny astrowatych. Poznaj naszą ofertę i znajdź bulwy dalii, dzięki którym Twój ogród rozkwitnie!

O daliach (Dahlia) ogólnie

Dzisiejsze dalie ogrodowe (Dahlia Cav.), nazywane również georginiami, pochodzą z krajów Ameryki Środkowej, gdzie były znane i uprawiane w dawnych czasach jako roślina jadalna. Dalie należą do rodziny astrowatych. Ich podziemną część nie stanowią cebulki, a bulwy tworzące karpę. Pędy dalii mogą osiągać różne rozmiary, ale najniższe są dalie niskie o wysokości ok. 20 cm, a największe to te, które osiągają gigantyczne rozmiary, dochodząc nawet do 2 m wysokości.

Wszystkim osobom pragnącym urozmaicić klomby i rabaty zdobiące przydomową przestrzeń oferujemy tanie bulwy dalii w różnych odmianach. Możesz wybierać między innymi spośród dekoracyjnych, dużych dalii pomponowych Franz Kafka, białych dalii Snowflake, odmiany Friquolet z czerwonymi, strzępistymi płatkami z białymi końcówkami czy delikatnych, białych kwiatów My Love. Możesz skomponować swój własny, niepowtarzalny zestaw kwiatów albo wybrać jeden z naszych gotowych zestawów bulw dalii. Każda z proponowanych odmian dalii charakteryzuje się oryginalnym, dekoracyjnym pokrojem i soczystym wybarwieniem.

Bulwy dalii – wymagania

W jakich warunkach uprawia się dalie? Bulwy należy sadzić na słonecznym, osłoniętym od wiatru stanowisku. Rośliny najlepiej rozwijają się na przepuszczalnej, próchniczej glebie o odczynie obojętnym. Pamiętaj o tym, że dalie nie tolerują mrozu. Przed nadejściem przymrozków należy wykopać karpy, starannie je oczyścić, osuszyć, a następnie wsadzić do pojemnika i umieścić w przewiewnym pomieszczeniu. Szczegółowe informacje dotyczące uprawy dalii dołączone są do zamówienia.

Bulwy dalii – sprzedaż sadzonek

Chcesz posadzić w swoim ogrodzie efektowne kwiaty i zastanawiasz się, kiedy kupić bulwy dalii? Sprzedaż tych pięknych kwiatów, a dokładniej – ich wysyłka, rozpoczyna się w naszym sklepie w marcu. W miesiącach wiosennych należy zasadzić dalię, aby w czerwcu podziwiać imponujące, bujne kwiaty, które będą zdobić ogród aż do września. Możesz mieć pewność, że zamówione bulwy dalii dotrą pod Twój adres w nienaruszonym stanie. Przed opuszczenie magazynu rośliny są starannie zabezpieczane, aby długa podróż nie odbiła się na ich kondycji.

Wybierając odmiany dalii do ogrodu, sprawdźmy ich docelową wysokość. Kwiatostanem georginii  jest koszyczek. Koszyczek może być pojedynczy, półpełny lub pełny o średnicy dochodzącej do 30 centymetrów. Dalie to typowe kwiaty lata, kwiaty pojawiają się w lipcu i kwitną spektakularnie aż do przymrozków. Do najbardziej popularnych dalii ogrodowych należą: dalia dekoracyjna o koszyczkach w dużych rozmiarach, dalia peoniowa o pełnych kwiatach, dalia pomponowa o kulistych koszyczkach kwiatowych i podobna do niej o nieco większym kwiatostanie dalia kulista, dalia kaktusowa z wąskimi kwiatami języczkowymi o zaostrzonych i rurkowato zwiniętych płatkach oraz ich nieco odmienna wersja - dalia półkaktusowa, dalia kołnierzykowa - ma kwiaty o większych płatkach zewnętrznych, które tworzą kołnierzyk wokół płatków wewnętrznych, a ich płatki mają zazwyczaj kontrastujące ze sobą kolory, dalia grzybieniowa z płaskimi kwiatostanami podobnymi do grzybieni, płatkami, dalia storczykowa - jej kwiaty mają płatki długie i wąskie, o cieniowanym zabarwieniu i dalia anemonowa oraz karłowa dalia pojedyncza. Wśród tego podziału występuje niezliczona ilość odmian o różnorodnych kolorach kwiatów. Kolor niebieski, to jedyny kolor, którego nie znajdziecie w palecie barw kwiatów dalii dekoracyjnych.

Dalie (Dahlia) - uprawa w ogrodzie

Dalie (Dahlia) bardzo łatwe w uprawie w ogrodzie. Nawet początkujący ogrodnik nie powinien mieć trudności, aby uzyskać piękne kwiaty dalii. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze dla dalii wybieramy w ogrodzie stanowisko słoneczne,  ciepłe i osłonięte od wiatru. Jeśli karpy dalii posadzimy na żyznej, przepuszczalnej i dobrze spulchnionej glebie - sukces gwarantowany i obfite kwiaty na każdej roślinie. Nie lubią gleby podmokłej, unikajmy więc takich miejsc i wybierzmy dla nich miejsce w wyższej części w ogrodzie lub na murkach. Przed sadzeniem karpy moczymy kilka godzin w zimnej wodzie. Do wykopanego dołka wsypujemy niewielką ilość  kompostu i sadzimy tak, aby pąki nie były głębiej niż 5 do 10 cm pod ziemią. Karpy sadzimy do gruntu około 10 maja. Po posadzeniu dalie nie wymagają dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak dla najwyższych odmian zastosować od razu przy sadzeniu podpory, aby rośliny nie wyłamywały się pod ciężarem ukwieconych pędów. Dalie, mimo iż są bylinami, nie zimują u nas w gruncie. Wymagają corocznego wykopywania po pierwszych przymrozkach. Ostrożnie rozluźniamy widłami glebę wokół bulw, ale niezbyt blisko, aby ich nie uszkodzić, a następnie podważamy karpy i wyciągamy je. Po wykopaniu oczyszczamy delikatnie z nadmiaru ziemi, łodygę odcinamy na wysokości 20 cm i usuwamy resztę liści. Karpy układamy w ażurowych pojemnikach. Łodygi dalii są wewnątrz puste i może w nich zgromadzić się woda, dlatego odwracamy karpy korzeniami do góry. Tak przygotowane zasypujemy suchym torfem, trocinami, ziemią lub piaskiem i przechowujemy w suchym, chłodnym pomieszczeniu aż do wiosny, kiedy ponownie posadzimy je w ogrodzie lub do donic. Jeśli wybierzemy dla dalii odpowiednie miejsce i co roku je dobrze przygotujemy mogą w tych miejscach rosnąć przez lata i mieć imponujące kwiaty.

Dalie (Dahlia) - uprawa w doniczkach

Niższe odmiany dalii (Dahlia) doskonale poradzą sobie w donicach. To rozwiązanie polecamy szczególnie właścicielom małych ogródków lub tarasów. Karłowe odmiany dalii świetnie wyglądają posadzone w dekoracyjnych pojemnikach. Nie lubią one suszy, dlatego podłoże w doniczce powinno być zawsze lekko wilgotne. Podlewanie powinno być obfite, gdy kwitną, to jest od sierpnia do września. W tym okresie rośliny także intensywnie nawozimy, najlepiej nawozami płynnymi.

Dekoracyjne georginie - pielęgnacja i ochrona

Dalie (Dahlia) nie wymagają dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale do najwyższych odmian o wysokości już ok. 1 m konieczne będzie założenie podpór, w przeciwnym razie rośliny będą się wywracać. Podpory montujemy od razu podczas sadzenia, aby w późniejszym okresie nie uszkodzić systemu korzeniowego cennej odmiany. W czasie kwitnienia, od lipca do października, usuwamy przekwitające kwiatostany, co nie tylko pobudza rośliny do tworzenia nowych kwiatów, ale i zapobiega porażeniu szarą pleśnią, która rozwija się na pozostawionych przekwitłych kwiatach. Uszczykiwanie wierzchołków po około 3-4 tygodniach od posadzenia bulwy sprawia, że georginie mocno się rozkrzewią, a na każdym zakończeniu pędu rozwiną się pąki kwiatowe.  Chcąc uzyskać duże kwiaty, usuwajmy regularnie boczne pąki kwiatowe. Pojedyncze kwiaty będą wówczas duże, ale będzie ich mniej. Ten zabieg stosujemy dla uzyskania dłuższych i większych kwiatów ciętych do wazonu i kompozycji florystycznych. Dalie dekoracyjne są chętnie atakowane przez choroby wirusowe przenoszone przez mszyce. Zapobiegamy temu, stosując zwalczanie mszyc w całym sezonie, najlepiej gnojówkami roślinnymi, np. z piołunu, pokrzywy lub żywokostu. Georginie wymagają regularnego podlewania w całym sezonie wegetacyjnym, a zwłaszcza w okresie letnim. Jest też rośliną żarłoczną, dlatego glebę warto zasilić raz do roku, najlepiej kompostem, rozłożonym jesienią w miejscu, gdzie planujemy sadzenie dalii w następnym sezonie. Można je też ściółkować warstwą kompostu podczas wzrostu, dzięki czemu dostarczymy roślinom niezbędnych składników, a także zapobiegniemy rozwojowi chwastów. Więcej o uprawie dalii przeczytacie w naszych artykułach na blogu. Dalia kaktusowa - czytaj tu

Jak rozmnaża się dalie (Dahlia)

Rozmnażanie dalii dekoracyjnych jest proste. Można to wykonać na trzy sposoby, z których najłatwiejszym i najszybszym jest podział karp na bulwy. Pozostałe dwie metody rozmnażania to wysiew nasion i sadzonkowanie. Czy dalia kaktusowa, czy pomponowa lub inna - wszystkie dalie rozmnaża się w ten sam sposób.

Podział karp

Podział karp wykonujemy na wiosnę przed sadzeniem, dzieląc karpę na fragmenty z przynajmniej dwiema bulwami i kawałkiem łodygi.

Sadzonki zielne

Sadzonkowanie można wykonywać praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, podczas którego pobiera się z rośliny sadzonkę zielną i ją ukorzenia. Jak zrobić sadzonkę zielną? Odcina się sadzonki ostrym nożem od rośliny dorosłej. Z karp, które wypuściły młode pędy można odciąć tzw. sadzonki z piętką, które bardzo łatwo się ukorzenią. Następnie usuwamy liście z dolnej połowy łodygi i zanurzamy jej końcówkę w ukorzeniaczu. Sadzonkę umieszczamy w doniczce wypełnionej przepuszczalną ziemią. Przysypujemy sadzonkę ziemią, ugniatamy wokół, a na wierzch wysypujemy żwirek i podlewamy. Sadzonki powinny ukorzenić się w ciągu 2 - 3 tygodni. Po ukorzenieniu roślinę przesadzamy do większej doniczki, a po 10 maja sadzimy do gruntu. Pamiętaj, aby przed sadzeniem do gruntu młode sadzonki zahartować.

Porada: do doniczki o średnicy 10 cm możemy posadzić 3 - 4 sadzonki.

Wysiew nasion

Nasiona dalii wysiewamy do skrzyneczek na przełomie marca i kwietnia. Ziemia do wysiewu powinna być wilgotna i przepuszczalna. Po wysianiu skrzyneczkę osłaniamy folią perforowaną i umieszczamy w ciepłym miejscu. Po wzejściu nasion, kiedy siewki mają 2 - 3 liście właściwe, pikujemy je do większych doniczek, a po zahartowaniu roślin w maju sadzimy do gruntu i uprawiamy w ogrodzie.

Dalia (Dahlia) w ogrodzie - zastosowanie

Dalie dekoracyjne mają szerokie zastosowanie. Można z nich tworzyć zarówno zestawienia jednogatunkowe, jak i można je łączyć z innymi roślinami. Z całą pewnością dalii dekoracyjnych, jak dalia kaktusowa i pozostałe dalie nie powinno zabraknąć  w żadnym ogrodzie! Zazwyczaj kojarzą się z ogrodem wiejskim, ale dalie wyglądają równie doskonale w ogrodach nowoczesnych. Mogą rosnąć w szpalerach, jako osłony nieatrakcyjnych miejsc. Te rośliny sprawdzą się doskonale także w ogródkach frontowych. Wysokie odmiany mogą tworzyć atrakcyjne tło dla roślin niskich, tworzących wielogatunkową rabatę. Wspaniale prezentują się z roślinami o delikatnym pokroju. Sadząc dalie kaktusowe, anemonowe, storczykowe i inne w towarzystwie np. paciorecznika lub werbeny patagońskiej możemy uzyskać bardzo egzotyczny wygląd rabaty.

pixel