Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak i kiedy sadzić Czosnek Ozdobny, czyli poradnik uprawy

2022-06-16
Jak i kiedy sadzić Czosnek Ozdobny, czyli poradnik uprawy

Jak uprawiać czosnek ozdobny

Przepiękne, najczęściej w różnych odcieniach fioletu, kwiatostany czosnku ozdobnego o kształtach przypominających dmuchawce zachwycają nas w okresie, kiedy przekwitają pierwsze wiosenne kwiaty cebulowe. Jego kwiatostany mogą być bardziej lub mniej zwarte, w kształcie okrągłych kul lub owalu są zebrane na szczycie prostych i sztywnych łodyg. Począwszy od kwietnia rozpoczyna się prawdziwy festiwal tych wspaniałych roślin.

 


 

 

Punktator lewy Czosnek ozdobny i jego krewniacy

Czosnki to grupa roślin, która należy do rodzaju Allium i rodziny amarylkowatych. Jak wiele innych roślin, swoją nazwę rodzajową czosnki zawdzięczają Karolowi Linneuszowi. Te rośliny były już znane i używane przez starożytnych Rzymian. Ich nazwa pochodzi od słowa allium, co oznacza cebulę lub por. Czosnki to grupa roślin zarówno jadalnych, jak i ozdobnych. Do roślin jadalnych należą znane nam doskonale: czosnek jadalny, por, cebula zwyczajna i szczypiorek. Czosnki ozdobne dzieli się głównie na odmiany olbrzymie i niskie. W naturze czosnki można spotkać w Azji, na Bliskim Wschodzie, a także w Europie. Tak, jak wszystkie czosnki, te ozdobne również mają charakterystyczny zapach i smak.

 

 

 

Punktator lewy Czosnek ozdobny - opis gatunku i rozmnażanie

Czosnek ozdobny ma sztywne łodygi, spomiędzy której wyrastają długie i wąskie liście. W zależności od odmiany łodyga może osiągać wysokość od 50 do 150 cm. Kwiatostany pojawiają się na szczytach łodyg i zazwyczaj przypominają dmuchawce, które mogą osiągać nawet do 30 cm średnicy. W kwiatostanach widoczne są małe, ale w dużej ilości sześciopłatkowe kwiaty. Te drobne kwiatki są skupione w baldachy lub kule. Kwiaty czosnku, w zależności od gatunku i odmiany mają barwę białą, fioletową w różnych odcieniach, purpurową, a nawet żółtą. Podstawową formą rozmnażania czosnków są cebule, których wielkość jest uzależniona od odmiany. Największe cebule ma czosnek olbrzymi, jego cebula może osiągać średnicę nawet 15 - 20 cm. Najmniejsze cebulki mogą mieć tylko 3 cm średnicy. Okrywy cebul również mogą się różnić niektóre są twarde, ściśle przylegające, inne mają łuskę luźną. Mniej popularną formą rozmnażania czosnków są nasiona. Uzyskane z siewu rośliny nie dają gwarancji powtórzenia cech rośliny matecznej. Nasiona wysiewa się jak najszybciej po zbiorze do mieszanki ziemi kompostowej i piasku. Ustawione w zacienionym miejscu powinny wykiełkować w ciągu trzech miesięcy. Czas oczekiwania na kwiaty w przypadku rozmnażania przez nasiona to ok. 2 - 3 lata.

 Czosnek ozdobny Gladiator

 Czosnek ozdobny (Allium) Gladiator  | SPRAWDŹ OFERTĘ

 

Punktator lewy Krok po kroku od cebuli do dorosłej rośliny

Uprawę czosnku ozdobnego można śmiało polecić początkującym ogrodnikom. To roślina, która ma małe wymagania i z pewnością zachęci do dalszej przygody z ogrodnictwem.

 

Cebulki rośliny zwanej Czosnkiem Ozdobnym

 

Krok 1 - wybór i przygotowanie stanowiska

Dobierz odpowiednie stanowisko do uprawy czosnku. Czosnek lubi stanowisko słoneczne i przepuszczalną glebę, piaszczystą lub piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym. Jeśli posadzimy czosnek w półcieniu, będzi mniej okazały. Glebę przekop i oczyść z chwastów.

 

Krok 2 - sadzenie cebul czosnku ozdobnego

Cebule czosnku posadź w terminie jesiennym, we wrześniu-październiku. Przed sadzeniem warto sprawdzić jakość cebul. Zdrowe cebulki nie posiadają plam i przebarwień i nie są miękkie, a łuskę okrywającą mają suchą. Zgodnie z zasadami sadzenia cebul kwiatowych prawidłowa głębokość to 3-krotna wielkość sadzonej cebulki. Posadzone głębiej mogą nie wyrosnąć. Cebule umieść w dobrze spulchnionej ziemi, przekopanej szpadlem. Po posadzeniu wyłóż ściółkę na rabatę, np. kompost. Czosnek dobrze wygląda posadzony w grupach po kilka sztuk.

 

Krok 3 - prace pielęgnacyjne

Po posadzeniu wykonuj standardowe prace pielęgnacyjne, do których należy odchwaszczanie, podlewanie, nawożenie i przycinanie. Wyższe odmiany wymagają podpierania. Rośliny posadzone na suchej glebie oraz w czasie suszy należy regularnie podlewać, co zapewni dorodne kwiatostany. Odmiany wysokie zasilamy 2 - 3 razy w sezonie nawozami wieloskładnikowymi. Przekwitnięte kwiatostany ścinamy sekatorem wraz z pędami, aby nie osłabiać cebul i nie dopuszczać do rozsiewania nasion. Czosnek może rosnąć na jednym miejscu przez 3 - 4 lata. Po tym okresie warto cebule wykopać, rozdzielić i posadzić ponownie w odpowiedniej rozstawie. Rosnące zbyt gęsto, będą rosły słabiej.

 

 

Punktator lewy Najpopularniejsze gatunki i odmiany czosnku ozdobnego Punktator prawy

Ta grupa roślin cebulowych jest dość zróżnicowana pod względem wysokości, rozmiaru i koloru kwiatów, a także kształtu kwiatostanów. Przedstawiamy niektóre z nich.

 

Punktator lewy Czosnek okazały (aflatueński) (Allium aflatunense)

 Czosnek okazały (aflatueński) Purple Sensation

SPRAWDŹ OFERTĘ

dorasta do wysokości 80-150 cm, kwiaty o średnicy 3 - 6 cm rozwijają się w maju. Łatwo rośnie i rozmnaża się, a wyrazisty kolor kwiatów doskonale kontrastuje z innymi roślinami w ogrodach naturalistycznych na rabatach bylinowych oraz w większych ogrodach skalnych. Do uprawy polecamy odmianę 'Purple Sensation.

 

Punktator lewy Czosnek olbrzymi (Allium giganteum)

Czosnek Olbrzymi ( Allium Giganteum )

SPRAWDŹ OFERTĘ

ta cebulowa bylina może osiągać wysokość od 80 nawet do 200 cm wysokości, ma duże liście dochodzące do 100 cm długości i ok. 10 cm szerokości oraz różowe kwiatostany średnicy 12 - 15 cm. To odmiana kwitnąca w czerwcu - lipcu. Czosnek olbrzymi 'Gladiator  to niezwykle atrakcyjna odmiana na rabaty bylinowe,  doskonała również na kwiat cięty zarówno świeży, jak i zasuszony. Podobne cechy posiada odmiana 'Globus o kwiatostanach o średnicy 15 cm.

 

Punktator lewy Czosnek Ostrowskiego (kazachstański) (Allium ostrovskianum)

Czosnek Ostrowskiego ( Allium ostrovskianum )

SPRAWDŹ OFERTĘ

osiąga wysokość ok. 20-25 cm, kwiatostanem są luźne baldachy o średnicy 7 - 8 cm po 10 - 15 kwiatów w baldachu. Kwiaty fioletowo-różowe pojawiają się obficie w okresie czerwiec - lipiec. Czosnek Ostrowskiego znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych, alpinariach, a także na obwódki rabat bylinowych. Wykorzystywany jest jako kwiat cięty.

 

Punktator lewy Czosnek purpurowy (Allium atropurpureum)

Czosnek purpurowy (Allium atropurpureum)

SPRAWDŹ OFERTĘ

wyróżnia się ciemnopurpurowymi kwiatami zebranymi w płaskokulistym kwiatostanie o średnicy 3 - 7 cm. Cała roślina osiąga wysokość 40 - 100 cm i nadaje się na rabaty bylinowe oraz na kwiat cięty do świeżych i suszonych kompozycji. Jest jadalny. Czosnek purpurowy można spotkać na stanowiskach naturalnych na Bałkanach w Rumunii, Bułgarii oraz na Węgrzech, a nawet w Turcji.

 

Punktator lewy Czosnek błękitny (Allium caeruleum)

Czosnek błękitny (Allium caeruleum)

SPRAWDŹ OFERTĘ

to cebulowa bylina o wysokości do 50 cm. Kwiatostany z kwiatami w kolorze niebieskim o intensywnym wybarwieniu są kuliste lub półkuliste i pojawiają się w czerwcu - lipcu. Nadaje się do ogrodów skalnych, na rabaty bylinowe i do pojemników. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty. Zimową porą wymaga lekkiego okrycia. Czosnek błękitny wspaniale prezentuje się sadzony w dużych grupach od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk.

 

Punktator lewy Czosnek Krzysztofa (białawy) (Allium cristophii)

osiąga wysokość od 30 do 60 cm, ma ciemnoróżowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany, które rozkwitają w czerwcu. Czosnek białawy znajduje zastosowanie na rabatach bylinowych, w ogrodach naturalistycznych i skalnych.  Na zimę wymaga okrywania.

 

Punktator lewy Czosnek sztyletowaty (bułgarski) (Allium silicum)

Czosnek sztyletowaty (bułgarski) (Allium silicum)

SPRAWDŹ OFERTĘ

znany także pod nazwą czosnek miodowy lub czosnek śródziemnomorski wyrasta do 60 cm. Kwitnienie czosnku sztyletowatego przypada na maj i czerwiec. Kwiaty mają barwę biało-różową lub kremowo-różową z dodatkiem zieleni. Czosnek sztyletowaty przyciąga wzrok swoimi kwiatami, które są bardzo atrakcyjne.

 

Punktator lewy Czosnek kubkowaty 'Farrera (Allium cyathophorum var. farreri)

należy do grupy odmian niskich, osiąga zaledwie 20 cm wysokości. Wyróżnia się tym, że ma liczne liście, które nie zanikają podczas kwitnienia. Kwiaty tego czosnku mają kolor amarantowy i lekko zwisają, zebrane są w baldachy. Kwitnie w miesiącach lipiec - sierpień. Idealna roślina na rabaty bylinowe oraz do ogrodów skalnych. Kwiaty są wykorzystywane w bukieciarstwie. Długowieczny.

 

Punktator lewy Czosnek karatawski (Allium karataviense)

Czosnek karatawski (Allium karataviense) 

SPRAWDŹ OFERTĘ

dorasta do 30 cm, a jego cechą charakterystyczną są wywinięte na zewnątrz, niebieskawo zielone liście, dość szerokie (do 10 cm). Kwiaty są bladoróżowe, zebrane w baldachy o średnicy do 10 cm. Zakwitają w maju - czerwcu. Te niskie rośliny nadają się do obsadzania mis, na rabaty i do ogrodów skalnych. Kwiatostany wykorzystuje się w bukieciarstwie, zarówno w formie świeżej, jak i zasuszonej. Wymaga okrywania na zimę.

 

Punktator lewy Czosnek południowy (Allium moly)

Czosnek południowy (Allium moly)

SPRAWDŹ OFERTĘ

należy do grupy czosnków niskich, osiąga ok. 30 cm wysokości. Ozdobne są niebieskozielone liście oraz żółte kwiaty zebrane w luźne baldachy. Kwiatostany o średnicy 4 - 7 cm zakwitają w maju - czerwcu. To roślina okrywowa, ale nadaje się także do mis i ogrodów skalnych oraz na rabaty bylinowe. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty, jest rośliną leczniczą. Wymaga okrywania na zimę. Cechą charakterystyczną jest szybkie rozrastanie się rośliny. Odmiana 'Moly Luteum wytrzymuje po ścięciu nawet do 3 tygodni.

 

Punktator lewy Czosnek różowy (Allium roseum)

Czosnek różowy (Allium roseum)

 SPRAWDŹ OFERTĘ

jest nazywany różanym czosnkiem i jest jadalny. Osiąga wysokość ok. 30 cm, kwitnie w kolorze różowym od połowy maja do końca czerwca. Kwiaty zebrane są w baldachy. Czosnek różowy (Allium roseum) ma pachnące kwiaty, które wabią owady: motyle i pszczoły.

 

Punktator lewy Czosnek skalny (Allium montanum)

dorasta do wysokości 15 - 50 cm. Ma częściowo zimotrwałe liście w kolorze niebieskozielonym. Liście są płaskie. Zakwita w okresie lipiec - sierpień, a kwiaty są różowe, zebrane w półkuliste baldachy. To roślina okrywowa, do wykorzystania w ogrodach skalnych i na rabatach bylinowych. Jest miododajna, a kwiaty nadają się do cięcia i zastosowania w bukieciarstwie zarówno świeże, jak i zasuszone.

 

Punktator lewy Czosnek Szuberta (Allium schubertii)

Czosnek Szuberta (Allium schubertii)

 SPRAWDŹ OFERTĘ

to niezwykle okazały czosnek ozdobny, dorasta do 30 - 60 cm wysokości, ale jego kwiatostany osiągają średnicę 25 - 40cm. Kwiaty ułożone są w kwiatostanie w formie baldachu z nierównomiernie ułożonymi szypułkami, co wygląda bardzo zjawiskowo. Przypomina nieregularny dmuchawiec. Nadaje się na kwiat cięty, świeży i zasuszany, a w ogrodzie na rabaty, do donic i ogrodów skalnych. Kwiaty są w kolorze różowym, wyjątkiem jest odmiana czosnku Szuberta 'Arctic Snow, której kwiaty są białe.

 

Punktator lewy Czosnek wieloletni (szczypiorek) (Allium schoenoprasum)

ten dobrze znany wszystkim szczypiorek dorasta do wysokości 10 - 50 cm, liście są nitkowate, ciemnozielone i aromatyczne. Drobne kwiatostany w kształcie kuli mają kwiaty różowe i rozwijają się w maju i czerwcu. Jest zarówno rośliną jadalną, leczniczą, jak i ozdobną, którą można zastosować na rabatach bylinowych, w ogrodach skalnych oraz posadzić w misach i skrzynkach. Kwiatostany można wykorzystać w bukieciarstwie.

 

Punktator lewy Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinium)

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinium)

 SPRAWDŹ OFERTĘ

to nie tylko roślina jadalna i lecznicza. Wykorzystuje się ją jako roślinę  okrywową na stanowiskach półcienistych i cienistych oraz wilgotnych. Ta ozdobna roślina nadaje się także na rabaty bylinowe, a jej białe kwiaty do ścinania. Okres kwitnienia przypada na kwiecień - maj. Czosnek niedźwiedzi jest znaną rośliną leczniczą, liście stosuje się do sałatek, na pesto, a sok z liści znalazł zastosowanie w dietach odchudzających. Na terenie kraju w miejscach dziko występujących znajduje się pod ochroną. Czosnek niedźwiedzi kupiony sklepie lub na plantacji może być uprawiany w ogrodach bez przeszkód.

 

Punktator lewy Czosnek chiński (bulwiasty) (Allium tuberosum)

biało kwitnący czosnek bulwiasty jest rośliną jadalną i ozdobną. Dorasta do 25 - 100 cm. Kwitnienie przypada na lipiec i trwa aż do października. Idealna roślina do ogrodów naturalistycznych, skalnych o większej powierzchni oraz na rabaty bylinowe. Kwiaty wykorzystywane są we florystyce.

 

Punktator lewy Inne czosnki ozdobne

Niektóre odmiany powstały w wyniku krzyżowania gatunków. Takim przykładem skrzyżowania dwóch gatunków Allium nutans i Allium lusitanicum jest czosnek bylinowy 'Millenium. Ma on kwiaty w kolorze różowo-fioletowym, kwitnie od lipca do sierpnia.

 

 

 

Punktator lewy Kompozycje ogrodowe z czosnkiem ozdobnym

Z czym połączyć czosnek ozdobny w ogrodzie? Najchętniej wykorzystywane zestawy to czosnki i trawy lub turzyce. Takie zestawienia pozwolą sprytnie schować w źdźbłach traw usychające liście czosnku. W kompozycjach można wykorzystać najbardziej oczywiste połączenia z ostnicą cieniutką lub bardziej wyrafinowane z niższymi odmianami miskantów, imperatą cylindryczną 'Red Baron, rozplenicą japońską lub turzycami japońską, włosistą i Buchanana. Wspaniale wygląda również czosnek i hakonechloa smukła 'Aureola.  Trawy i turzyce to najczęściej stosowane połączenia z czosnkiem ozdobnym, ale równie dobrze można wykorzystać inne rośliny. Czosnek olbrzymi, zwłaszcza odmiany o największych kulach kwiatostanów, świetnie komponują się z różami.  Można także wykorzystać połączenia z piwoniami, ostróżkami, pluskwicami, kocimiętką, wilczomleczami, przywrotnikiem, czy szałwiami. Do wczesnowiosennych zestawień mogą być wykorzystane wczesne gatunki i odmiany czosnku z roślinami cebulowymi, jak: narcyzy, tulipany, czy pochodząca z rodziny szparagowatych, kamasja. Jeśli lubicie w ogrodzie połączenia bieli i fioletu, to ciekawie wygląda biały czosnek z kocimiętką lub wysokimi niebieskimi irysami. Gatunki czosnku o bardzo okazałych kwiatostanach można stosować jako rośliny soliterowe, najlepiej na tle niskich roślin okrywowych lub np. bukszpanu. Niskie odmiany czosnku wykorzystuje się na obwódki lub jako rośliny okrywowe, jak czosnek niedźwiedzi. Komponując rabatę z czosnkiem ozdobnym warto pamiętać, że czosnek "znika" i dlatego warto posadzić go w ogrodzie wśród innych roślin, które ukryją puste przestrzenie po przekwitnięciu.

 

Punktator lewy Inne zastosowanie czosnku ozdobnego

Czosnek ozdobny znajduje nie tylko zastosowanie w ogrodach, ale również chętnie jest wykorzystywany we florystyce. Doskonale prezentuje się w wazonie, zarówno jako świeżo ścięty kwiat, jak i zasuszony. Do sadzenia w misach i donicach nadają się: czosnek błękitny, karatawski, południowy, Szuberta, a także czosnek wieloletni (szcypiorek). Czosnek ozdobny zawiera związki siarki, które odstraszają gryzonie, warto więc sadzić go w ogrodzie.

 

Punktator lewy Ciekawostki Punktator prawy

 

Czy wiesz, że:

Punktator lewy odmiana 'Globemaster została wyhodowana w 1964 r. przez Holendra o nazwisku Jan Bijl, jednak w sprzedaży znalazła się znacznie później z powodu heterozji nasion.

Punktator lewy odmiana 'Gladiator to krzyżówka Allium macleanii i Allium aflatunense, został wyhodowany pod koniec lat 70-tych XX wieku.
czosnek grzebieniasty (Allium carinatum) uchodził do 2017 roku za wymarły. Ostatnie wzmianki o tym gatunku pochodziły z 1924 r. ale jego obecność została potwierdzona w Toruniu.

Punktator lewy czosnek dziwny (Allium paradoxum) został sprowadzony do Polski na przełomie XIX i XX w. przez botanika i pasjonata introdukcji egzotów – Friedricha Carlaa Hermann Paeske.

Punktator lewy czosnek sztywny (Allium stictum) to relikt epoki lodowcowej. Jego jedyne stanowisko występowało na Pogórzu Kaczawskim. Dziś uznany za wymarły na terenie Polski.

Punktator lewy czosnek dęty to nic innego jak dobrze znana nam cebula siedmiolatka (Allium fistulosum).

Punktator lewy czosnek niedźwiedzi (Allium ursinium) jest rośliną jadalną i leczniczą. Wspiera system autoimmunologiczny, zapobiega chorobom serca i miażdżycy, pobudza trawienie, oczyszcza z toksyn i działa bakteriobójczo.

Punktator lewy czosnek pospolity (Allium sativum), należący do tej samej rodziny co czosnek ozdobny, posadzony w sąsiedztwie truskawek wydziela substancję, chroniącą owoce truskawki przed szarą pleśnią.

 

 

Czosnki Ozdobne

Polecane

pixel