Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lilie Drzewiaste (Lilium) Orienpet

( ilość produktów: 5 )

Pochodzenie lilii drzewiastych

Lilie drzewiaste są mieszańcami międzygatunkowymi, pochodzącymi najczęściej ze skrzyżowania dwóch gatunków lilii orientalnych i trąbkowych. Mieszańce te przejęły najlepsze cechy rodzicielskie, dlatego mają grube i sztywne pędy, są odporne na wiosenne przymrozki i susze, a co najważniejsze dla ich posiadaczy to duże i pachnące kwiaty. Paleta kolorystyczna kwiatów jest już bardzo szeroka, a dzięki pracom hodowców ich ilość wciąż się powiększa. Ta grupa niezwykle dekoracyjnych lilii nosi także nazwę orienpety, a ich uprawa nie jest skomplikowana. Nazwę lilie drzewiaste otrzymały z uwagi na wyjątkowo duże rozmiary - mogą dorastać nawet do 2,5 m. 

Jak wygląda lilia drzewiasta ?

Te cebulowe rośliny wytwarzają grube i sztywne pędy, a ich lancetowate liście są na nich ułożone skrętolegle. Kwiatostany pojawiają się na szczytach pędów od lipca do września i składają się z 10-50 przyjemnie pachnących kwiatów. Pojedynczy kwiat może osiągać średnicę 15-25 cm. We wnętrzu kwiatów na szczycie pręcików pojawiają się duże ozdobne pylniki o intensywnym zabarwieniu. Pełnię kwitnienia osiągają w 2-3 roku uprawy. Częścią podziemną lilii są cebulki, które mają charakterystyczną, dachówkowatą budowę. Łuski wyrastają z piętki, nazywanej dyskiem. Dysk utworzony jest z nasady łusek i stanowi skrócony pęd podziemny otoczony łuskami. Na wewnętrznej nasadzie dysku znajdują się wierzchołki wzrostu, które są zaczątkami pędów i kolejnej młodej cebulki. Łuski to organy spichrzowe dla rośliny, które giną co roku, a w ich miejsce pojawiają się nowe, które gromadzące substancje zapasowe na kolejny sezon. Z zewnętrznej strony dysku wyrastają korzenie. 

Czym wyróżniają się orienpety?

Wśród orienpetów występują odmiany o pełnych kwiatach, które mogą osiągnąć nawet 20 cm średnicy. W zależności od odmiany mogą przybierać kolor jednolity, dwubarwny lub mogą być wielobarwne. Cechą charakterystyczną jest też ich upojny zapach - wydzielają charakterystyczną słodką woń. 

Czy zapach lilii jest szkodliwy?

Często padają zapytania, jak wpływa charakterystyczny zapach lilii na ludzki organizm. Jest on niezwykle intensywny i niektórzy mają obawy o swoje zdrowie. Spieszymy poinformować, że ten słodki zapach nie jest szkodliwy, ale może wywoływać ból głowy u niektórych bardzo wrażliwych osób i alergików. Z kwiatów lilii pozyskuje się olejki służące do wyrobu perfum i luksusowych kosmetyków. W przemyśle perfumeryjnym zapach lilii daje uczucie świeżości i orzeźwienia oraz delikatnej słodyczy, dlatego jest bardzo ceniony.  

Lilie drzewiaste - uprawa

Jak sadzić lilie drzewiaste ?

Cebulki lilii sadzi się wczesną jesienią we wrześniu-październiku lub wiosną od kwietnia do maja. Odległość pomiędzy cebulkami w zależności od siły wzrostu wybranej odmiany waha się od 50 do 70 cm. Głębokość sadzenia jak przy większości roślin sadzonych z cebulki powinna być równa trzykrotnej ich wysokości. Przed sadzeniem cebulki warto zaprawić.

Wymagania glebowe lilii drzewiastych

Stanowisko, jakie wybieramy dla lilii drzewiastych powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Podłoże najlepiej jeśli jest żyzne, próchniczne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Do uprawy lilii absolutnie nie sprawdzą się podłoża podmokłe i ubogie w składniki pokarmowe.

Zabiegi pielęgnacyjne

W czasie suszy rośliny należy regularnie podlewać. Warto też dokarmiać je kilkukrotnie w okresie od maja do lipca nawozami ze zwiększoną zawartością potasu i fosforu. Lilie drzewiaste dobrze też reagują na nawozy organiczne, jak obornik, kompost, guano. Do innych zabiegów pielęgnacyjnych należy ściółkowanie roślin ograniczające rozwój chwastów i zmniejszające parowanie wody z gleby. Podczas odchwaszczania warto spulchnić wierzchnią warstwę gleby, gdyż lilie należą do roślin, które nie lubią skorupy na jej powierzchni. Wykonując ten zabieg trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić podstawy roślin.

Lilie drzewiaste po przekwitnięciu.

Po przekwitnięciu pędy starajmy się pozostawić, aż uschną w sposób naturalny.

Lilia drzewiasta na zime

Pomimo, że lilie drzewiaste są mrozoodporne to w chłodniejszych rejonach kraju przed nadejściem zimy zaleca się okrywanie cebulek ściółką. Na jednym stanowisku lilie mogą rosnąć przez lata, jednak kiedy po kilku latach zauważymy słabsze kwitnienie, wówczas warto je przesadzić. 

Rozmnażanie lilii drzewiastej

Lilie drzewiaste rozmnaża się przede wszystkim wegetatywnie przez podział cebulek przybyszowych. Po wykopaniu i oczyszczeniu małe cebulki boczne delikatnie odrywa się od dużej cebulki matecznej i to one posłużą do dalszej uprawy. Cebulę mateczną pozbawia się około połowy łusek, a pozostałą część ponownie sadzimy do gruntu. Rozmnażanie z siewu jest możliwe, jednak jest bardzo czasochłonne, a rośliny  potomne mogą nie powielać cech roślin matecznych. 

Odmiany lilii drzewiastych w naszej ofercie

Oferta naszego sklepu jest na bieżąco uzupełniana o nowe cebulki, warto więc często nas odwiedzać. Dzisiaj przedstawiamy Państwu odmiany lilii drzewiastych o najlepszych opiniach. 

 'Lavon'

to jedna z klasycznych, dwukolorowych odmian lilii drzewiastych o pachnących kwiatach. Osiąga wysokość 1,2-1,5 m po dłuższym okresie wzrostu może dorosnąć nawet do 2 m.

'Bell Song'

początkowo osiąga wysokość 1,5 m, potem nawet 2 m. Kwiaty w kolorze pudrowo różowym z rozbielonymi końcówkami, są pachnące.

'Montego Bay'

początkowo osiąga wysokość 1,3 - 1,5 m, potem nawet 2 m, kwiaty w kolorze brzoskwiniowo - malinowym z zieloną gardzielą, silnie pachnące.

'On Stage'

osiąga wysokość 1,3 m, kolor kwiatów różowy z żółtą gardzielą, kwiaty szeroko otwierają się na boki, są pachnące. Odmiana, która może rosnąć w półcieniu, wymaga okrywania na zimę.

'Anastasia'

dorasta do 1,8 m, kwiaty w kolorze białym z różowymi smugami, skierowane do dołu, delikatnie pachną. W opinii ogrodników wymaga palikowania.

Zastosowanie lilii drzewiastych w ogrodzie

Niewątpliwie lilie drzewiaste są roślinami, które ze względu na okazałe kwiatostany oraz swój silny wzrost od razu przyciągają wzrok, dlatego mogą stanowić główny akcent na ogrodowej rabacie. Lilie drzewiaste są naprawdę uniwersalne i nie może ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. Pasują do każdego ogrodu niezależnie, czy jest to ogród wiejski, czy ogród nowoczesny, czy może angielski. Łączy je jednak jedno ? powinny być traktowane w nim jako główna ekspozycja. Wśród lilii drzewiastych znajdują się odmiany, które osiągają ponad 2,5 metra wysokości, ale są i takie których wzrost nie przekracza 0,5 metra. To sprawia, że te niskie znajdują zastosowanie zarówno w pojemnikach, jak i w ogrodzie wśród różnorodnych bylin. Niższe odmiany można łączyć z bylinami lata, np. jeżówkami, rudbekiami, szałwiami, daliami lub roślinami jednorocznymi. Wysokie lilie doskonale komponują się z ostróżkami, floksami, złocieniami, liliowcami, mieczykami, werbeną patagońską. Ciekawie wygląda połączenie z trawami ozdobnymi, jak np. z miskantami, trzcinnikami, czy rozplenicą oraz bylinami ozdobnymi z liści, jak funkie, paprocie i żurawki. Wysokie odmiany mogą także stanowić tło dla innych roślin ogrodowych. Lilie wabią wabią pszczoły i motyle, dzięki czemu ogród z nimi jest żywy i kolorowy. Doskonale sprawdzają się również jako kwiat cięty, w którym mogą wytrzymać nawet do 14 dni.

Jak przedłużyć życie ciętych kwiatów lilii drzewiastych 

  1. Kwiaty ścinamy kiedy są jeszcze w pąkach
  2. Usuwamy dolne liście
  3. Ostrym narzędziem przycinamy końcówkę łodygi pod skosem
  4. Do wody dodajemy odżywkę
  5. Codziennie zmieniamy wodę w wazonie na świeżą

Gdzie kupić cebule lilii drzewiastych ?

Przedstawiamy Państwu ofertę odmian lilii drzewiastej o doskonałej opinii. Zarówno uprawa, jak i pielęgnacja tych roślin jest bardzo łatwa, dlatego w  Państwa ogrodzie nie powinno ich zabraknąć. Aby to zrealizować nie pozostaje nic innego, jak zaprosić do naszego sklepu www.cebule.pl i zachęcić do zakupu lilii drzewiastych z naszej oferty.  

pixel