Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie cebulki kwiatowe kwitną wiosną ?

2022-05-30
Jakie cebulki kwiatowe kwitną wiosną ?

Wiosna to okres oczekiwania na pierwsze kwiaty, gdy po długiej zimie jesteśmy spragnieni widoku kolorowych rabat.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną  charakteryzuje duży wybór gatunków i odmian, dlatego są chętnie uprawiane w ogrodach, a także w pojemnikach ustawianych na tarasach lub balkonach. Dobór jest indywidualną kwestią, ale wiele osób nie wyobraża sobie otoczenia bez kwiatów cebulowych, zwłaszcza na przedwiośniu.

Kwitnące wiosną cebulki kwiatowe można sadzić jesienią lub wczesną wiosną w zależności od gatunku, o czym przeczytacie w dalszej części artykułu. Zatem jakie kwiaty cebulowe kwitną wiosną?

 


 

 

punktator Wiosenne kwiaty cebulowe

Cebulki kwiatowe sadzimy w dwóch terminach: wczesną wiosną oraz jesienią. Optymalny termin sadzenia cebul wiosną to druga połowa kwietnia i początek maja. Jesienne sadzenie przypada najczęściej na okres od początku września do końca października.

 

punktator Cebulki kwiatowe sadzone jesienią

Pierwsze kwiaty pojawiają się już w lutym. Te najwcześniej kwitnące kwiaty cebulowe to: śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), rannik (Eranthis hyemalis), krokus wiosenny (Crocus vernus) i tulipany botaniczne (Tulipa). Ich okres kwitnienia przeciąga się aż do marca, a wtedy dołączają do nich kolejne cebule wiosenne, jak: śnieżniki (Chionodoxa), cebulice syberyjskie (Scilla), narcyzy (Narcissus), szafirki (Muscari), a także mniej popularne puszkinie cebulicowate (Pushkinia scilloides). Od kwietnia swoje kwitnienie rozpoczynają tulipany (Tulipa), hiacynty (Hyacinthus), śniedki (Ornithogalum), irysy żyłkowane (Iris reticulata), szachownice cesarskie (Fritilaria meleagris). Maj to czas kwitnienia zawilców (Anemone) i endymionów (Hyacinthoides hispanica), pod koniec maja i w czerwcu pojawiają się czosnki ozdobne (Allium).  Inną grupę stanowią cebule doniczkowe, pięknie kwitnące wiosną, jak np. zwartnice (Hippeastrum), które bywają często mylone z amarylisem (Amaryllis). Jak je rozróżnić? Podstawową cechą, która różni te rośliny jest termin kwitnienia oraz to, że  łodyga kwiatowa u zwartnicy jest pusta w środku, a u amarylisa pełna. Zwartnica kwitnie wczesną wiosną i ma od 2 do 4 kwiatów, a amarylis - w pełni lata z 2 kwiatami do nawet 12. I jeszcze jedna zasadnicza różnica jest taka, że zwartnica jest rośliną doniczkową, a amarylis uprawiamy w gruncie. Cebule zwartnicy sadzimy do doniczek dopiero w grudniu. Wszystkie pozostałe wymienione powyżej cebulki kwiatowe sadzi się do gruntu jesienią. Wyjątkiem są lilie (Lillium), które możemy sadzić do gruntu zarówno jesienią, jak i wiosną. Wyjątkiem są dwa gatunki: lilia biała (Lilium candidum) oraz lilia złotogłów (Lilium martagon)- sadzi się je w sierpniu.

 

punktator Cebule sadzone wiosną

Inną grupą roślin kwitnących wiosną są cebulki sadzone wiosną. Te cebulki nie zimują w gruncie, dlatego sadzimy je w okresie wiosennym, począwszy od marca. Są to rośliny bardzo wrażliwe na mróz i należą do nich: mieczyki (Gladiolus), kalie (Zantedeschia),  frezje (Freesia hybrida). Do rzadziej uprawianych i mniej popularnych roślin cebulowych można także zaliczyć: hiacynty kalifornijskie (Brodiea laxa), lilie grzywiaste (Eukomis), tygrysówkę (Tigridia pavonia), babianę (Babiana sp.), iksję ogrodowa (Ixia hybrida), błonczatkę (Ismena), galtonię biaława (Galtonia candicans), zefirant (Zephiranthes), obrazek włoski (Arum italicum), drakunkulus zwyczajny (Arum dracunculus), zwany smoczą lilią i niesamowicie pachnącą tuberozę wonną (Polianthes tuberosa). Na przełomie maja i czerwca do gruntu sadzimy cynobrówkę (Crocosmia) i gloriozę (Gloriosa). Prawdziwą gratką jest lilia himalajska (Cardiocrinum giganteum). Ta oryginalna roślina rozmnaża się z cebul. Główna cebula zamiera, a nowo wydane cebulki zakwitają dopiero po 4 - 5 latach. Oryginalną rośliną cebulową jest krzyżówka Amarylis belladonna x Crinus moorei, znaną pod nazwą amarcrinum (Amarcrinum howardii), którą sadzi się w marcu - kwietniu. Wiosną sadzimy także bulwy ukośnicy (Begonia), karpy dalii (Dahlia), nazywanej również georginią i kłącza pacioreczników (Canna). Rozwój tych roślin możemy przyspieszyć się, sadząc je do doniczek już w marcu. Na miejsce stałe w ogrodzie wysadzamy je końcem maja. Takie rośliny zakwitną zdecydowanie szybciej. Do czasu wysadzenia podrośniętych roślin do ogrodu, przetrzymujemy je w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem z dostępem do światła, nie zapominając o podlewaniu. Wiosną do donic możemy posadzić agapant (Agapanthus), który nie lubi przesadzania i korzystniej rośnie w ciasnych donicach. Opisany wcześniej amarylis sadzimy do gruntu w kwietniu - maju.

 

 

Jak sadzić cebulki kwiatowe

 

punktator Przygotowanie podłoża do sadzenia

Przed posadzeniem cebulek do gruntu należy przygotować miejsce, głęboko je przekopać i wyrównać. Nierówności podłoża powodują gromadzenie się wody i gnicie cebul. Gleby zbyt lekkie i jałowe koniecznie należy wzbogacić w próchnicę. Dodajemy do nich kompost i torf. Jeśli w wybranym miejscu gleba jest ciężka i gliniasta, zaleca się wymieszanie podłoża z torfem i piaskiem, aby ją rozluźnić i sprawić, aby była bardziej przepuszczalna. Na glebach zbyt ciężkich rośliny cebulowe mogą słabo rosnąć i chorować. Jeśli kupiliśmy w sklepie nieznane nam cebulki kwiatowe, warto przed sadzeniem sprawdzić u sprzedawcy, jakich warunków wymaga konkretna roślina. 

 

punktator Czym i jak głęboko sadzić cebule

Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie do sadzenia cebulek sadzarki do cebul. To narzędzie usprawni sadzenie, pozwoli na umieszczenie cebulki na odpowiedniej głębokości, a także ułatwi przeniesienie ukorzenionej już cebuli wraz z ziemią i korzeniami w dowolne miejsce w ogrodzie. Jeśli nie mamy sadzarki, to wystarczy zwykły szpadel ogrodniczy, którym wykopiemy odpowiedni dołek. Głębokość sadzenia zależy od wielkości nabytych cebulek. Im większa cebula, tym głębokość sadzenia jest większa. Przyjmuje się, że cebule kwiatowe sadzi się na głębokości równej dwu lub trzykrotnej wysokości cebulki. Warto też pamiętać, że na glebach cięższych i bardziej zwięzłych cebule sadzi się nieco płycej, a na lżejszych - głębiej. Szczegółowe informacje o zalecanej głębokości sadzenia cebulek można znaleźć w każdym opisie rośliny na stronie naszego sklepu. Decydując się na zakupy u nas, mogą Państwo dokładnie sprawdzić zalecaną głębokość sadzenia.Glebokosc sadzenia roslin cebulowych 

punktator Zabezpieczenie cebul

Wygodnym rozwiązaniem jest sadzenie cebulek kwiatowych w specjalnych plastikowych koszykach. Dzięki temu będą posadzone na tej samej głębokości i łatwo odnajdziemy je przed wykopywaniem. Dodatkowo będą chronione przed gryzoniami. Po posadzeniu cebulki kwiatowe warto mulczować. Jako materiału do ściółkowania można użyć torfu lub drobno mielonej kory. Dzięki temu zyskamy ograniczenie rozwoju chwastów i zatrzymamy wilgoć w glebie, a na dodatek oszczędzimy sobie zbędnej pracy. 

 

punktator Jak tworzyć kompozycje z roślin cebulowych

Większość z nas ma problem z wybraniem roślin do ogrodu. Mamy wprawdzie ulubione rośliny, które są naszym "must have", ale najwięcej kłopotu sprawia nam dobór pozostałych roślin i takie ich pogrupowanie, aby się nie zasłaniały nawzajem, kwitły sukcesywnie, czy też były odpowiednio dobrane kolorystycznie. Zachodzimy w głowę, jakie rośliny posadzić obok siebie i co zrobić, aby uzyskać też efekt ciągłego kwitnieniaPrzede wszystkim warto zaplanować wcześniej, jakie rośliny chcemy mieć w swoim ogrodzie. Robiąc listę zakupów, nie tylko nasza rabat będzie przemyślana, ale także unikniemy dodatkowych wydatków. Oto kilka porad, które mamy nadzieję, ułatwią zaprojektowanie rabaty z wybranymi roślinami cebulowymi. Przede wszystkim wybierzmy rośliny najwyższe, które będą stanowić tło. Tłem powinny być rośliny, na tle których będą dobrze komponowały się kolejne piętra. Środkową część powinny stanowić rośliny nieco niższe, a na przodzie posadźmy te najniższe. Teraz pozostaje rozłożyć na rabacie rośliny dobrane kolorystycznie i pod względem terminu kwitnienia. Po posadzeniu pozostaje tylko czekać na efekty własnej pracy. Pamiętajmy, że ogród tworzy się latami i zawsze można dokonać w nim zmian. Nie warto się zniechęcać, a popełnione błędy można zawsze skorygować. Ułatwieniem będzie specjalnie przygotowane dla Państwa przez nasz sklep terminarza kwitnienia wybranych roślin cebulowych. 

 

Roślina

Termin kwitnienia

Agapant VII - IX
Begonia VI - IX
Błonczatka VI - VIII
Cebulica III - IV
Cynobrówka VII - IX
Czosnek ozdobny V - VIII
Dalia VII - X
Eukomis VII - VIII
Frezja VII - VIII
Galtonia VII - VIII
Hiacynt IV - V
Irys żyłkowany IV - VI
Iksja VI - VII
Krokus III
Lilia VI - VIII
Mieczyk VII - IX
Narcyz III - V
Paciorecznik VII - X
Puszkinia III - IV
Rannik II - III
Szachownica cesarska IV - V
Szafirek IV - V
Śnieżyca wiosenna II - IV
Śnieżyczka przebiśnieg II - IV
Śnieżnik III - IV
Tulipan IV - V
Tygrysówka VII - IX

 

  


 

punktator Sklep internetowy cebule.pl życzy udanego komponowania wspaniałych rabat wiosennych i zaprasza na zakupy punktator

 

 

W naszym sklepie oferujemy bieżące dostawy nowego asortymentu sprawdzonych gatunków i odmian oraz materiał roślinny dobrej jakości, pochodzący od sprawdzonych producentów. W każdym opisie znajdziecie Państwo wskazówki dotyczące uprawy oraz charakterystykę oferowanej rośliny.

Polecane

pixel