Szafirek (Muscari) 'Artist' 10 szt.
- Opakowanie 10 szt.
Szafirek (Muscari) to roślina cebulowa, z rodziny hiacyntowatych, pochodząca z terenów śródziemnomorskich oraz Azji Mniejszej. Nie należy do bardzo wymagających roślin. Preferuje stanowiska nasłonecznione oraz półcieniste, glebę przepuszczalną, żyzną, próchniczą, umiarkowanie wilgotną o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W okresach wegetacji pamiętajmy o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu preparatami wieloskładnikowymi.
Zalecane jest usuwanie przekwitniętych kwiatów co zapobiegnie wytwarzaniu się nasion – nasiona osłabiają roślinę. Pomimo tego, że szafirki są odporne na mróz dobrze jest okryć je w okresie zimowym, chroniąc tym je tym samym przed zmarznięciem.
Po zeschnięciu nadziemnej części rośliny przechodzi ona w stan spoczynku - wtedy przestajemy ją podlewać. Szafirki mogą rosnąć w jednym miejscu do 5 lat. Po tym okresie należy je przesadzić – najlepiej jest to zrobić gdy roślina jest w stanie spoczynku. Kępy cebul dzielimy na pojedyncze cebulki, które po oczyszczeniu przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu. Szafirki możemy rozmnażać również z nasion.
Szafirkowi zagrażają choroby takie jak: zgnilizna twardzikowa objawiająca się żółknięciem liści i szarzeniem cebuli oraz zgnilizna pędzelkowa, która powoduje początkowe twardnienie i wysychanie cebuli, która z czasem staje się gąbczasta.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |