Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trendy w ogrodzie: TOP 10 kwiatów wiosennych w 2023 roku

2023-05-16
Trendy w ogrodzie: TOP 10 kwiatów wiosennych w 2023 roku

1. Malwy - Wiejskie wiosenne kwiaty ogrodowe – powrót do korzeni

Zastanawiasz się, jaki kwiat posadzić na wiosnę na rabatach? Postaw na malwy – piękne, okazałe, wysokie wiosenne kwiaty! 2023 rok upłynie pod hasłem powrotu do sielskiej wsi. Malwy jednoznacznie kojarzą się z wiejskim krajobrazem przywołującym najpiękniejsze, beztroskie wspomnienia. Ponadczasowe rośliny występują w różnych kolorach, począwszy od delikatnej bieli, poprzez intensywną czerwień, na głębokiej czerni kończąc. W każdym wydaniu zachwycają!

2. Piwonia – królowa wiosennych ogrodów

Jakie kwiaty sadzić na wiosnę, aby uzyskać fenomenalny efekt? Odpowiedź może być tylko jedna – piwonie! Dla wielu osób to właśnie delikatne peonie są najpiękniejszymi wiosennymi kwiatami. Byliny z imponującymi kwiatami o gęstych płatkach pięknie prezentują się posadzone w ogrodzie oraz ułożone w wazonie. Piwonie uwielbiane są przez panny młode i florystki. Z bladoróżowych i białych piwonii powstają modne, niezwykle dekoracyjne bukiety ślubne i kompozycje zdobiące sale weselne. Piwonie szczególnie zachwycą romantyczki i romantyków marzących o odpoczynku w urokliwym ogrodzie urządzonym w stylu angielskim lub francuskim. Pamiętaj o tym, że ich pięknem można cieszyć się stosunkowo krótko. Z tego względu warto sadzić je w towarzystwie roślin o długim czasie kwitnienia, traw ozdobnych czy róż.

Piwonia czyli kwiat do ogrodu na wiosne

3. Najpiękniejsze wiosenne kwiaty? Poznaj amarylis!

Jeśli chcesz, aby w tym sezonie Twój ogród rozkwitał jak nigdy wcześniej, postaw na różnorodne gatunki roślin. Jakie kwiaty na wiosnę warto uwzględnić w projekcie rabat i klombów? Twojej uwadze polecamy amarylisy – rośliny cebulowe pochodzące z Afryki Południowej. Ich intensywne kwiaty charakteryzują się ciekawym wybarwieniem. Wśród dostępnych odmian znajdziesz kwiaty o jednolitych oraz dwukolorowych płatkach. Jeśli chcesz zapewnić amarylisom optymalne warunki do wzrostu, posadź cebule na słonecznym stanowisku. 

Amarylis kwiat wiosenny do ogrodu

4. Co kwitnie wiosną w modnym ogrodzie w 2023 roku? Maki!

Jak wcześniej wspomnieliśmy, w tym sezonie w ogrodach pierwsze skrzypce gra sama Matka Natura. Zapomnij o równym, przyciętym od linijki trawniku. Zamiast niego stwórz za domem kwietną łąkę! Wśród polnych, sielskich kwiatów posadzonych gęsto i nierównomiernie nie może zabraknąć maków. Wyróżniamy aż trzy rodzaje tych popularnych roślin: maki polne, syberyjskie i wschodnie. Co ciekawe, maki nie muszą być czerwone – ich płatki przybierają różne kolory. Te rośliny kwitnące wiosną będą doskonale komponować się z krwawnikiem pospolitym, chabrami, jaskrami i białą koniczyną. Nie mamy wątpliwości, że pokochasz swój nowy ogród tętniący feerią barw!

Mak niebieski do ogrodu na wiosne

5. Wiosenne kwiaty pełne wdzięku – elegancka kalia

Na naszej liście top 10 kwiatów wiosennych nie mogło zabraknąć kalii – imponującego gatunku wywodzącego się z Afryki Południowej. Kalie o jedwabistych, trąbkowatych kwiatach owiniętych wokół słupka dodają scenerii wyrafinowania. Finezyjne rośliny mogą przybierać różne barwy – amarantowe, pomarańczowe, fioletowo-żółte, a nawet czarne. Kalie zaleca się sadzić na jasnych i osłoniętych od wiatru miejscach. Najlepsze warunki zapewni jej żyzne, kompostowe podłoże z dodatkiem lekkiej gliny i torfu. Co dwa tygodnie należy ją nawozić. Kalie często ścinane są do wazonów oraz wykorzystywane przy tworzeniu bukietów ślubnych, wiązanek pogrzebowych i ikeban. 

Kalia kwiat na wiosne do sadzenia

6. Najpopularniejsze kwiaty wiosenne w ogrodzie wieloletnie – pustynniki

Jakie kwiaty posadzić na wiosnę, żeby ożywić działkę? Wszystkim miłośnikom oryginalnych roślin z wielką przyjemnością prezentujemy pustynniki! Obok strzelistych roślin z groniastymi kwiatostanami nie sposób przejść obojętnie. Wywodzą się z Azji, głównie z centralnej i zachodniej części kontynentu. Pustynniki mogą osiągać nawet do 2-3 m wysokości. Ze względu na swój specyficzny kształt i kolorystykę nazywane są „pustynnymi świecami” oraz „igłami Kleopatry”. Najlepiej rozwijają się posadzone w przepuszczalnej, żyznej glebie, na słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach. Ich kondycji nie służy silny wiatr. Gwarantujemy, że pustynniki urozmaicą każdą rabatę!

Pustynniki kwiaty na wiosne

7. Orientalne kwiaty wiosenne – storczyki ogrodowe

Architekci zieleni tworzący wyjątkowe aranżacje na świeżym powietrzu inspiracji szukają w krajach Orientu. Ogrody japońskie są wyrafinowane, uporządkowane, harmonijne i finezyjne. Przestrzeń nawiązująca do kultury Japońskiej sprzyja wyciszeniu i wartościowemu odpoczynkowi. Ukoronowaniem ogrodu rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni są kwiaty wiosenne. 2023 rok należy do storczyków ogrodowych – ozdobnych roślin, które najlepiej radzą sobie na chłodnych i wilgotnych stanowiskach. 

Storczyk ogrodowy do sadzenia na wiosne

8. Wiosenne kwiaty o egzotycznym rodowodzie: modne tygrysówki

Aby cieszyć się pięknem tropikalnych roślin, nie musisz wyjeżdżać z kraju! Namiastkę podróży w odległe, gorące zakątki globu zapewnią Ci tygrysówki – wiosenne kwiaty, których ojczyzną jest Gwatemala i Meksyk. Wielobarwne, nakrapiane kwiaty tchną życie w przydomową przestrzeń. Modne, coraz popularniejsze w polskich ogrodach tygrysówki kwitną od czerwca do lipca. Warto wiedzieć, że uprawa tygrysówek nie jest najłatwiejsza. Aby kwiaty odkryły swój pełny potencjał, należy wcześnie starannie wybrać dla nich stanowisko. Odpowiednia jest dla nich żyzna, bogata w składniki pokarmowe i stale wilgotna gleba. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i przepuszczalne. Kłącza tygrysówek sadzi się w ziemi dopiero po ustaniu przymrozków (od drugiej połowy kwietnia do początku maja). Kluczowe dla ich rozwoju jest regularne nawożenie i podlewanie, szczególnie w okresach suszy. Tygrysówki mają bardzo charakterystyczną cechę – kwitną zaledwie jeden dzień. Płatki rozwijają się rano, aby na wieczór zwiędnąć. Z tego powodu należy sadzić je w dużych skupiskach. 

Tygrysówki do sadzenia na wiosne

9. Rozchodniki – wiosenne kwiaty ogrodowe na skalniaki i nie tylko

Jakie kwiaty sadzić na wiosnę na skalniakach? W tym roku ogrodnicy najchętniej wybierają rozchodniki! Dlaczego to właśnie ten gatunek zyskał tak duże zainteresowanie? Rozchodniki zachwycają swoją bujną, ozdobną formą oraz urzekającym zapachem. Co ważne, rozchodniki występujące w wielu kolorach zdobią działkę przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim. Sadząc rośliny przed domem, zyskujesz całoroczną dekorację. W okresie zimowym zamarznięte liście rozchodników nie opadają, a wyschnięte pędy kwiatowe przebijają się przez pokrywę śnieżną. Rośliny o gęstym pokroju najczęściej wykorzystywane są do tworzenia oryginalnych ogrodów dachowych, dekoracji skalniaków i okrywania terenu. 

Rozchodniki kwiaty wiosenne

10. Wiosenne kwiaty ogrodowe, które ożywią rabaty – łubin

Łubin to wyjątkowa roślina, która nie traci na popularności. Pod tą nazwą kryje się około 220–230 gatunków roślin z rodziny bobowatych. Łubiny rodzą piękne, kłosokształtne kwiatostany w wyrazistych kolorach. Białe, niebieskie, różowe albo żółte łubiny doskonale prezentują się zarówno w uporządkowanych ogrodach angielskich (co ciekawe, to właśnie brytyjscy ogrodnicy rozsławili ten gatunek w ogrodnictwie), jak i samoistnie rozkrzewiających się kompozycjach rodem z polskiej wsi. Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem? Bez obaw – łubiny nie są wymagającym gatunkiem. Roślina świetnie „radzi sobie” na lekkiej, umiarkowanie wilgotnej, piaszczystej i zasobnej w próchnicę ziemi z głębokim drenażem. 

Wszystkie najpiękniejsze wiosenne kwiaty, których nie może zabraknąć w 2023 roku w ogrodzie, znajdziesz na naszej stronie! Możesz mieć pewność, że zamówione przez Internet sadzonki dotrą pod Twój adres w nienaruszonym stanie. 

Łubin kwiat wiosenny
pixel