Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ranking wytrzymałych roślin doniczkowych do domu

2023-07-20
Ranking wytrzymałych roślin doniczkowych do domu

Piękne i wytrzymałe kwiaty – ranking wytrzymałych roślin doniczkowych do domu

Bujne kwiaty doniczkowe są modną i efektowną dekoracją dodającą wnętrzom uroku, ciepła i naturalności. Ponadto rośliny filtrują powietrze i jonizują je, regulują poziom wilgotności i, według licznych badań, pozytywnie wpływają na nasz nastrój. Niestety, kwiaty doniczkowe często płatają nam figle. Zbyt suche powietrze, niedostateczna ilość światła słonecznego czy obfite podlewanie mogą sprawić, że roślina zacznie obumierać. Czy rzeczywiście musisz wykazać się zaawansowanymi umiejętnościami ogrodniczymi, żeby stworzyć w domu imponującą dżunglę? Niekoniecznie! Wśród ogromu odmian dostępnych w sklepach wyodrębnić można niewymagające kwiaty doniczkowe, które będą pięknie się prezentować w każdym mieszkaniu. Jakie kwiaty wybrać do domu, żeby uniknąć przykrej niespodzianki? Sprawdź!

1. Zamiokulkas – niewymagające kwiaty domowe dla laika

Jakie kwiaty do domu są mało wymagające? Pierwsze miejsce na naszej liście zajmuje jeden z najpopularniejszych gatunków w naszych domach – zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) należący do rodziny obrazkowatych (Araceae). Co ciekawe, zamiokulkas stosunkowo niedawno pojawił się w naszych domach. W 1996 roku do powszechnej uprawy wprowadziły go holenderskie firmy ogrodnicze. Możesz mieć pewność: te niewymagające kwiaty doniczkowe zniosą naprawdę wiele!

Naturalnym środowiskiem gatunku uwielbianego przez początkujących miłośników roślin jest gorąca Tanzania i Zanzibar. Mimo egzotycznego rodowodu zamiokulkas doskonale „czuje się” w zacienionych i chłodnych pomieszczeniach. Zamiokulkasy rozpowszechnione są na górskich sawannach, gdzie występują ubogie gleby. Ponadto często rosną w cieniu drzew, co wyjaśnia ich dużą odporność na pozornie niesprzyjające, domowe warunki. Zamiokulkasy osiągają do 1 metra wysokości. Wytwarzają zdrewniałe kłącza o średnicy do 4 cm oraz podłużno-eliptyczne, skórzaste, zgrubiałe liście o ciemnozielonej barwie. Wytrzymałe kwiaty doniczkowe mogą być uprawiane w pomieszczeniach suchych, słabo nasłonecznionych. Dobrze tolerują okresowe niedobory wody, są odporne na szkodniki i choroby. 

2. Duże kwiaty doniczkowe do salonu: monstera 

Jeśli niewymagające rośliny do domu, to oczywiście monstera! Okazuje się, że królowa dżungli pięknie rośnie w mieszkaniach, biurach, budynkach użyteczności publicznej, a nawet zakładach produkcyjnych. Monstera zyskała ogromne grono fanów przede wszystkim dzięki oryginalnie ukształtowanej blaszce liściowej. Pod nazwą „monstera” kryje się około 50 czystych gatunków. Najbardziej popularną odmianą jest monstera dziurawa (Monstera deliciosa) – roślina o majestatycznej posturze i dużych, ażurowych liściach. 

W naturze monstera występuje przede wszystkim jako nadrzewny epifit. Pochodząca z Meksyku roślina może przybierać imponujące rozmiary. Aby dobrze się rozwijała, potrzebuje solidnej podpory. Monstery to wyjątkowo mało wymagające kwiaty doniczkowe. Ze względu na trudne warunki, w jakich naturalnie występują, wykształciły rozwiniętą zdolność do adaptacji. Niestraszne są im niedobory światła, suche powietrze oraz kurz osiadający na liściach.

3. Jakie kwiaty dla początkujących ogrodników? Postaw na sansewierię!

Chcesz tchnąć życie w nieco przygaszone cztery ściany, ale obawiasz się, że nie poradzisz sobie z uprawą delikatnej rośliny? Wszystkim początkującym kolekcjonerom polecamy sansewierię! Te ozdobne rośliny mało wymagające do domu kiedyś zdobiły głównie szkolne parapety i biura. Dzisiaj w wielkim stylu powracają do mody!

Sansewierie (Sansevieria) zwana jest potocznie wężownicą i językiem teściowej. Jest blisko spokrewniona z popularną draceną. Obejmuje około 70 gatunków. Sansewierie występują głównie w gorącym, tropikalnym klimacie afrykańskim. Do Europy przywiózł ją w 1794 roku szwedzki botanik Peter Thunberg. 

Najbardziej znana bez wątpienia jest sansewieria gwinejska. Roślina nie tworzy pnia. Jej charakterystyczne, mięsiste i sztywne liście, które mogą osiągać nawet 1,5 metra, wyrastają prosto z podziemnych kłączy. Ciemnozielona blaszka ozdobiona jest jasnymi, poprzecznymi prążkami. Roślinę warto ustawić w salonie i sypialni nie tylko ze względu na jej walory estetyczne. Sansewierie w naturalny sposób oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji i wzbogacają je w tlen. 

Sansewiera kwiat doniczkowy

4. Dekoracyjne kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie – drzewko szczęścia

Kolejne miejsce na naszej liście kwiatów doniczkowych łatwych w uprawie zajmuje grubosz jajowaty znany szerzej jako drzewko szczęścia. Ten sukulent z rodziny gruboszowatych wywodzi się z Afryki Południowej. Okazy rosnące dziko osiągają imponujące rozmiary – wyrastają nawet na wysokość 4 m i górują nad innymi roślinami. W warunkach domowych grubosze są nieco skromniejsze. Ich maksymalna wysokość wynosi w tym przypadku 1 m.

Grubosze mają charakterystyczne, błyszczące i grube liście, w których magazynują wodę. Jakie warunki należy zapewnić roślinie, aby odkryła pełnię swoich możliwości? Oto najważniejsze zasady, których powinieneś przestrzegać:

  • doniczkę połóż na parapecie. Grubosze „nie lubią” zacienionych zakamarków;
  • w okresie letnim, kiedy słońce jest szczególnie intensywne, zaleca się osłonić doniczkę. W przeciwnym razie liście mogą marszczyć się oraz żółknąć;
  • kontroluj temperaturę. Optymalna temperatura dla tego gatunku wynosi 20–22 st. C. Nieco wyższe lub niższe wartości również są przez niego tolerowane;
  • roślinę należy podlewać obficie, ale stosunkowo rzadko;
  • grubosza posadź w przepuszczalnej ziemi z dodatkiem piasku. Nie zapomnij o warstwie drenażowej!

Grubosz ustawiony w dobrze nasłonecznionym miejscu rodzi białe, drobne kwiaty. 

5. Pieniążek – niewymagające kwiaty domowe o wyjątkowym pokroju

Pieniążek (Pilea peperomioides) swoją potoczną nazwę zawdzięcza listkom przypominającym monety. Okrągłe, błyszczące listki wyrastają z pojedynczych łodyżek znajdującym się na giętkim pędzie, który z czasem drewnieje. Pilea wywodzi się z Chin. Do Europy dotarła za sprawą norweskiego misjonarza Agnara Espegrena. Nietuzinkowa roślina szybko rozprzestrzeniła się w Skandynawii, a później na reszcie kontynentu. 

Pieniążek w ostatnich latach zyskał w Polsce ogromne grono sympatyków. Odpowiednio pielęgnowana roślina rośnie do 30 cm wysokości. Listki mają średnicę od 5-10 cm. Aby roślina nie opadała na jeden bok, warto wyposażyć ją w podpórkę. Twój pieniążek gubi listki? Bez obaw: opadanie znajdujących się najniżej listków jest naturalnym procesem. Doniczkę z pieniążkiem umieść w słonecznym miejscu, do którego dociera rozproszone światło. Możesz użyć uniwersalnej ziemi wymieszanej z piaskiem w proporcji 3:1. Ten niewymagający kwiat domowy lepiej reaguje na chwilowe przesuszenie niż przelanie. 

6. Kwitnące kwiaty doniczkowe niewymagające skomplikowanych zabiegów: subtelna begonia

Begonie to wyjątkowe kwitnące kwiaty doniczkowe niewymagające specjalnej troski. Begonie bulwiaste mogą być z powodzeniem uprawiane zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Rozpowszechnione rośliny obejmują aż 1500 odmian. W domach i na rabatach najczęściej spotkać można specjalnie wyhodowane mieszanki, które są bardziej okazałe niż kwiaty występujące dziko. Niektóre z nich uprawiane są ze względu na barwne kwiaty, a inne – ze względu na dekoracyjne liście. Do najbardziej popularnych roślin z tej grupy zaliczamy begonie stale kwitnące.

To, jakie warunki będą dla zakupionej begonii optymalne, zależy przede wszystkim od wybranej odmiany. Jednak można wyodrębnić podstawowe zasady, które są uniwersalne dla wszystkich begonii. Przede wszystkim, kwiaty posadź w żyznym, przepuszczalnym i wilgotnym (ale nie mokrym) podłożu. Z kolejnym podlewaniem należy wstrzymać się do momentu, aż wierzchnia warstwa będzie sucha. Begonie można nawozić od wiosny do jesieni. Dla odmian kwitnących wybierz nawóz na bazie fosforu, a dla begonii z ozdobnymi liśćmi – z azotem i potasem. Dla utrzymania rośliny w dobrym stanie, podobnie jak w przypadku innych gatunków, kluczowy jest drenaż. Brak warstwy drenażowej i sadzenie roślin w osłonkach, a nie donicach z dziurką od spodu, skutkuje zaleganiem wody. Narażone na zbyt dużą wilgoć korzenie będą gniły, a roślina zacznie powoli obumierać. 

pixel