Róża Pnąca (Rosa) Herbaciana
- Opakowanie 1 szt.
Róże pnące to popularna grupa odmian róż, które pną się ku górze. Pędy i liście są barwy ciemnozielonej, a kwiaty urzekają pięknym zapachem. Zazwyczaj osiągają wysokość ponad 150cm.
Do grupy Róży pnących (czepnych) zalicza się aktualnie około 200 odmian. Można je spotkać przede wszystkim odmiany z jednokolorowymi kwiatami, ale dostępne są także wielobarwne, wśród odmian można również znaleźć taki, które mają różne wielkości kwiatów. Cechą charakterystyczną róży pnących są długie pędy, które czepiają się podpór za pomocą kolców.
Pięknie prezentują się na pergolach, balustradach czy drewnianych siatkach tworząc piękne i praktyczne zasłony. W połączeniu z pięknym zapachem jakim przyciągają sprawiają, że są idealnymi roślinami uprawnymi do ogrodów oraz na balkony lub tarasy.
Uprawa róż
Uprawa róż jest dość specyficzna, ale nie jest skomplikowana. Pomimo, że jest nazywana pnączem, to nim nie jest. Jej pędy czepiają się jedynie za pomocą kolców, a więc długie, sięgające 4m pędy należy przywiązywać na podporach.
Kwitnienie róż pnących
Kwitnienie róż pnących zależy od odmiany. Niektóre, kwitną tylko raz, niektóre dwa, a są takie które powtarzają trzy razy w sezonie. Kwitnienie róż pnących przeważnie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do pierwszych przymrozków.
Cięcie róż pnących
Pierwsze cięcie należy wykonać w trzecim roku po posadzeniu. Do tego czasu należy jednak pamiętać o usuwaniu uschniętych kwiatostanów. Podcinając róże pnące dobrze jest zostawić kilka głównych pędów (3 - 5). Pędy boczne należy skracać w taki sposób, aby zostało na nim około 5 oczek. Raz na kilka lat warto odmłodzić róże i usunąć najstarsze pędy. Cięcia dokonujemy wiosną, a w przypadku róż nie powtarzających kwitnienia - przycinamy latem, zaraz po przekwitnięciu kwiatów.
Stanowisko dla róż pnących
Sadzonki róż pnących najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, najlepiej na stanowisku południowym. Gleba powinna być żyzna. Należy pamiętać by róże pnące sadzić przy podporach, mogą to być altany, pergole, ale także ogrodzenia czy ściany domów. Sprawdza się również sadzenie ich przy drzewach, warunkiem jednak są rozłożyste i mocne konary.
Róże potrzebują dość obfitego podlewania, ale nie przepadają za zbyt dużą wilgocią. Warto pamiętać, aby różne podlewać od dołu i nie moczyć ich liści. gdyż są wrażliwe na wilgoć i mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe.
Nawożenie róż
Róże posiadają dość duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe dlatego nawożenie będzie sprzyjać ich rozwojowi. Można stosować zarówno nawozy ograniczne jak i mineralne. Warto uważać, aby nie przenawozić rośliny, gdyż może to ją osłabić i będzie bardziej podatna na choroby.
Ochrona na zimę
Róże pnące należy zabezpieczyć na zimę poprzez kopczykowanie lub okrycie agrowłókniną, szczególnie istotne to jest w przypadku młodych roślin, które mogą sobie same nie poradzić zimą.