Rannik Cylicyjski (Eranthis cilicica) 3 szt.
- Opakowanie 3 szt.
Rannik cylicyjski to roślina wczesnowiosenna, która zachwyca żółtym kwiatostanem. Dziko rosnące gatunki ranników występują szczególnie w Azji Mniejszej, a także w środkowej i południowej Europie. Unikalna nazwa tej rośliny pochodzi od Cylicji – krainy historycznej leżącej w obecnej Turcji. Czas kwitnienia rannika cylicyjskiego przypada na kwiecień, choć podczas łagodnej zimy może kwitnąć już w lutym. Jest to niewielka roślina o wysokości wynoszącej 10–20 cm.
Uprawa rannika cylicyjskiego
Roślina dobrze rośnie w półcieniu, natomiast na stanowiskach słonecznych szybciej przekwita. Preferuje glebę umiarkowanie wilgotną, a przesuszona ziemia ma niekorzystny wpływ na jego wzrost. Czas sadzenia rannika cylicyjskiego przypada na jesień. Ranniki sadzimy w odstępach 10–15 cm, na głębokości 5 cm. Przed posadzeniem bulwy rannika warto ją moczyć w wodzie przez około 24 godziny.
Pielęgnacja rannika cylicyjskiego
Rannik nie jest szczególnie wymagającą rośliną i może rosnąć na tym samym stanowisku przez kilka lat. Należy jednak pamiętać o starannym odchwaszczaniu i nawożeniu nawozami mineralnymi – zwłaszcza na ubogich glebach. W czasie suchego i upalnego lata trzeba regularnie podlewać ranniki, by zapobiec przesuszeniu bulw. Co 2–3 lata ranniki można rozsadzać. Opadłe jesienne liście warto zostawić jako okrycie dla roślin.
Gdzie sadzić ranniki?
Ranniki cylicyjskie to rośliny ozdobne, które sygnalizują nadejście wiosny. Znajdziemy je w parkach i prywatnych ogrodach, na rabatach i trawnikach. Często rosną w większych grupach pod drzewami i krzewami. Ich niewielka wysokość (10–20 cm) pozwala uzyskać efektowne kwiatowe kobierce. Można je sadzić z innymi roślinami, które zakwitają w podobnym czasie, takimi jak przebiśniegi, śnieżniki czy krokusy.
Ranniki to rośliny miododajne, dlatego przyciągają pszczoły i motyle – należy jednak pamiętać, że są to również rośliny trujące. W opakowaniu znajdują się 3 bulwy rannika cylicyjskiego.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |