Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie cebulki sadzimy w marcu i kwietniu? Wczesnowiosenne prace w ogrodzie

2024-03-20
Jakie cebulki sadzimy w marcu i kwietniu? Wczesnowiosenne prace w ogrodzie

Chociaż rozpoczęcie kalendarzowej wiosny przypada 21 marca, już w lutym 2024 roku temperatury były rekordowo wysokie – w niektórych rejonach kraju słupki rtęci wskazywały 19 stopni C. W takich warunkach pogodowych przyroda budzi się do życia – na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, a na łąkach i górskich halach – przebiśniegi i krokusy. Marzec i kwiecień to idealna pora, aby zatroszczyć się o ogródek. Co można sadzić do gruntu w marcu? Z jakimi sadzonkami warto poczekać do kwietnia? Sprawdź!

Jakie rośliny sadzimy w marcu? Załóż własny ogródek warzywny!

Co można sadzić do gruntu w marcu? Bez obaw możesz posadzić bezpośrednio przed domem wytrzymałe gatunki o dużej odporności na niską temperaturę, między innymi marchew, kalafior, bób, cebulę, czosnek i rzodkiew. Pamiętaj o tym, że marcowa pogoda jest nieprzewidywalna. Aby niespodziewane przymrozki nie uszkodziły kiełkujących nasion i sadzonek, przykryj je tunelem foliowym. Osłona ochroni grządki przed mrozem i nadmiernymi opadami. Pod przykryciem stworzy się mikroklimat sprzyjający prawidłowemu, szybkiemu wzrostowi roślin. 

Ponadto koniec zimy to doskonała pora na wysiew warzyw na kiełki – zdrowy dodatek do sałatek i kanapek. Abu uzyskać pełne witamin kiełki, należy zasiać nasiona na kiełki rzodkiewki, słonecznika, rzeżuchy czy fasoli mung do specjalnych pojemników, tak zwanych kiełkownic

Zanim wiosna zadomowi się w naszych ogródkach na dobre, przygotuj swoją domową uprawę warzyw. Czy można wyobrazić sobie lepszy dodatek do śniadania niż pozbawione pestycydów, dojrzewające w słońcu pomidory lub ogórki? Aby cieszyć się smakiem ekologicznych warzyw latem, musisz działać już dzisiaj. Przygotuj więc własne rozsady. Co sadzimy w marcu, by w cieplejsze dni przenieść to do gruntu? Delikatne, ciepłolubne gatunki, takie jak pomidory, ogórki, papryka, brokuły czy koper włoski, posadź najpierw do skrzynek lub specjalnych pojemników. Optymalne warunki stworzą miniszklarenki (na obrazku poniżej) – specjalne pojemniki zapewniające kiełkującym warzywom i owocom korzystny mikroklimat. Umieść je w ciepłym miejscu z dostępem do światła (na przykład na parapecie). 

Miniszklarenki doniczki na ogród

Jakie cebulki sadzimy w marcu? Gatunki na kolorowe rabaty i kwietne łąki

W marcu i kwietniu w ogrodzie pojawiają się delikatne kwiaty zwiastujące początek nowego, dodającego energii sezonu. Wczesną wiosną nasze oczy cieszy widok kwiatów cebulowych, które posadzone zostały do gruntu poprzedniego roku. Polskie ogrody mienią się od krokusów(na zdjęciu), narcyzów, przebiśniegów, pierwiosnków, żonkili i ciemierników białych (na drugim zdjęciu poniżej). Sadzonki włożone do gruntu wczesną wiosną rozkwitną latem lub jesienią. Jakie cebulki sadzimy w marcu, żeby cieszyć się pięknymi, bujnymi kompozycjami w letnich i jesiennych miesiącach? 

Zestaw krokusów do ogrodu
Ciemiernik biały nasiona do ogrodu

Zaplanowane na marzec prace ogrodowe podziel na dwa etapy. Pierwszy z nich powinien obejmować sadzenie cebul bezpośrednio do gruntu, a drugi – przygotowywanie rozsad do skrzynek, doniczek lub multiplatów. Pod koniec marca możesz włożyć bezpośrednio do starannie przygotowanego gruntu gatunki o niewielkich wymaganiach – lilie, trawy ozdobne, groszek pachnący, gipsówkę, której wygląd możesz zobaczyć na zdjęciu pod tym akapitem. Znajdź dla roślin dobre miejsce – większość z nich źle znosi przesadzanie. Starannie wybierz stanowisko. Niektóre gatunki potrzebują do wzrostu dużej ilości słońca, a inne, wręcz przeciwnie, najlepiej rozwijają się w lekko zacienionych miejscach. 

Gipsówka do ogrodka

Rośliny o bardziej delikatnej strukturze umieść w doniczkach lub skrzynkach. Kontrolowanych warunków potrzebują między innymi dalie, begonie bulwiaste, kanny. Na jedną doniczkę powinna przypadać jedna bulwa. Pojemnik wypełnij uniwersalną ziemią kompostową. Optymalna głębokość sadzenia bulwy zależy od potrzeb danej rośliny. Przejrzyj dokładnie sadzonki – odrzuć przegniłe i uszkodzone cebule. Aby ograniczyć utratę wody i wypychanie bulwy przez rozrastające się korzenie, wykonaj prosty zabieg – wysyp na wierzch donicy piasek (warstwa 1-2 cm wystarczy). Tak przygotowane sadzonki ustaw na parapecie albo w innym, ciepłym miejscu. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu. Sadzonki należy przenieść do gruntu najwcześniej w połowie maja. Wcześniej, już w kwietniu, możesz wystawiać je codziennie na świeże powietrze, na przykład na taras lub balkon. Zahartuje to kwiaty i sprawi, że będą pięknie rosły, kiedy już znajdą się w docelowym miejscu. 

Co sadzimy w kwietniu w ogrodzie? Sprawdzamy!

W kwietniu, kiedy temperatura wyraźnie się podnosi i roślinom nie zagrażają już minusowe temperatury, możesz zacząć wielkie prace ogrodnicze. Co można sadzić do gruntu w kwietniu? Sprzyjające warunki znacząco zwiększają pole do popisu! Łagodna, ciepła temperatura umożliwia wsadzanie nasion i sadzonek bezpośrednio do gruntu, co usprawnia pracę. Na liście gatunków przystosowanych do sadzenia w kwietniu wyróżniamy:

  • warzywa strączkowe – groch, fasola;
  • cebula, korzeń pietruszki, pasternak, koper;
  • podkiełkowane sadzeniaki ziemniaka;
  • nasiona chabrów, aksamitki, nagietka, smagliczki;
  • sadzonki frezji, jaskrów, cynobrówki (na zdjęciu poniżej),mieczyków, tygrysówki.
Cynobrówka do ogrodu na wiosne

Z posadzeniem buraka ćwikłowego i pora wstrzymaj się do drugiej połowy miesiąca. W kwietniu przygotuj również rozsady brokułów, które będziesz mógł zebrać w sierpniu, a także sadzonki średnio późnej kapusty oraz sałaty.

Krzewy i drzewa

Kwiecień to ostatni moment, aby posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy z tak zwanym gołym korzeniem, na przykład gatunki owocowe. Nie zwlekaj z nasadzeniem żywopłotów – zwarte gatunki ozdobne (na przykład berberys, laurowiśnię, bukszpan czy ligustr) zaleca się sadzić najpóźniej do połowy miesiąca. 

Zapomniałeś poprzedniej jesieni wsadzić do ziemi swoje ulubione róże? Nic straconego! Królową kwiatów możesz sadzić w dwóch terminach: wiosennym i jesiennym. W sklepach ogrodniczych znajdziesz kilka typów sadzonek:

  • z odkrytym systemem korzeniowym – należy wsadzić je do gruntu jak najszybciej po zakupie. Tego typu sadzonki najlepiej nadają się do sadzenia jesiennego;
  • balotowane – sadzonki z systemem korzeniowym zabezpieczonym bryłą ziemi owiniętą dodatkowo workiem z juty lub siatką. Doskonale przyjmują się posadzone zarówno wiosną, jak i jesienią;
  • róże w doniczkach – sadzonki z rozwiniętym systemem korzeniowym. Pewny wybór bez względu na porę roku. 

Zaufany dystrybutor

Każdy ogrodnik powinien pamiętać o tym, że efekt prac w ogrodzie zależy nie tylko od dobrania terminu siewu czy sadzenia, stanowiska, pogody, nasłonecznienia i innych warunków zewnętrznych. Na wielkość, wybarwienie i bujność kwiatów czy innych roślin ma wpływ jakość sadzonki. Uszkodzone lub przechowywane w niewłaściwych warunkach cebule i kłącza nie zagwarantują Ci pożądanego rezultatu. Kupując sadzonki w sklepie Cebule.pl, unikniesz tego ryzyka. Dbamy o to, aby bulwy, kłącza i nasiona były przechowywane w ściśle kontrolowanych warunkach. Współpracujemy wyłącznie z zaufanymi dostawcami (przede wszystkim holenderskimi). Nie musisz martwić się, że transport odbije się na kondycji rośliny – każda cebulka i kłącze są starannie zabezpieczane, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Do zamówienia dołączamy kartę produktu zawierającą wszystkie najważniejsze informacje na temat uprawy danego gatunku.

pixel