Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gloxinia – przewodnik pielęgnacji i uprawy

2024-02-08
Gloxinia – przewodnik pielęgnacji i uprawy

Sinningia popularnie znana jako Gloksynia (Gloxinia) to roślina, którą można nabyć w kwiaciarniach zimą i na początku wiosny. Jest sprzedawana jako gotowy kwiat doniczkowy lub w formie bulwy do samodzielnego posadzenia. Obserwowanie, jak wyłania się z niej piękny kwiat, jest niezwykle satysfakcjonujące, dlatego ta druga opcja może być atrakcyjniejszą alternatywą dla każdego pasjonata ogrodnictwa.

Pochodzenie rośliny

Gloksynia wywodzi się z wilgotnych lasów Ameryki Południowej i Środkowej, a ta hodowana w domach to odmiana hybrydowa, która powstała przez krzyżowanie różnych gatunków. Nazwa rodzajowa rośliny pochodzi od Wilhelma Sinninga, znanego ogrodnika z Uniwersytetu w Bonn żyjącego w XIX wieku.

Charakterystyka kwiatu Gloksynia

Charakterystyczną cechą gloksynii są duże aksamitne dzwonkowate kwiaty. Występują w następujących kolorach:

  • czerwony,
  • różowy,
  • fioletowy,
  • biały,
  • warianty dwubarwne.

Roślina ma także duże, przyjemne w dotyku welurowe liście pokryte drobnymi włoskami. Osiąga wysokość około 20–30 cm.

Zasady uprawy gloksynii – stanowisko, podłoże, pielęgnacja i rozmnażanie

Idealne miejsce dla gloksynii to okno skierowane na wschód lub zachód, gdzie roślina otrzyma dużo światła, ale nie będzie narażona na bezpośrednie działanie słońca. Gloksynia nie lubi też przeciągów i gwałtownych zmian temperatury. Podłoże, w którym najlepiej się rozwija, to zwykła ziemia uniwersalna, ewentualnie wzbogacona torfem, kompostem i perlitem ogrodniczym dla polepszenia jej struktury.

Pielęgnacja kwiatu gloksynii nie jest trudna. W lecie podlewamy ją obficie, zwracając uwagę na to, aby nie polewać przy tym rośliny, a jedynie samą ziemię. Regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty i uszkodzone liście. Raz w tygodniu nawozimy ją nawozem do roślin kwitnących. W okresie zimowym, kiedy gloksynia ogrodowa przekwita, ograniczamy podlewanie. Po zaschnięciu liści przenosimy roślinę do chłodniejszego miejsca o temperaturze około 15 stopni, gdzie bulwa „zasypia” i pozostaje w tym stanie do wczesnej wiosny. Budzenie rośliny powinno nastąpić w lutym lub marcu – wówczas warto przesadzić bulwę do świeżej ziemi. Następnie stopniowo podnosimy temperaturę w pomieszczeniu, w którym ona stoi, i regularnie ją podlewamy. Niedługo po tych zabiegach gloksynia zacznie wypuszczać liście i zakwitnie.

Jeśli chcemy mieć więcej tych pięknych kwiatów, z łatwością możemy je rozmnożyć poprzez sadzonki liściowe.

Choroby – jak uniknąć problemów z gloksynią ogrodową?

Co do chorób, to rośliny te są na nie raczej odporne, jednak czasem mogą pojawić się problemy z szarą pleśnią. Zwykle jest ona spowodowana nadmiernym zawilgoceniem liści – między innymi dlatego tak ważne jest to, by nie polewać ich ani kwiatów przy podlewaniu oraz by wykonywać tę czynność delikatnie i stopniowo, zamiast zalewać doniczkę dużą ilością wody na raz, podtapiając w ten sposób liście u dołu rośliny.

pixel