Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

TOP 13 roślin cieniolubnych do ogrodu

2022-04-01
TOP 13 roślin cieniolubnych do ogrodu

    Zacienione miejsca w ogrodzie to wyzwanie dla niejednego początkującego ogrodnika. Większość roślin potrzebuje bezpośredniego słońca do przeprowadzenia pełnego procesu fotosyntezy, a co za tym idzie normalnego wzrostu. Niebagatelną sprawą jest też fakt, że są gatunki, które bez odpowiedniego nasłonecznienia nie wybarwią się w zadowalającym stopniu. Te trudne do zagospodarowania miejsca można jednak ciekawie wykorzystać. Odkryj z nami najciekawsze rośliny do cienia i półcienia.

  

 

 


 

Rośliny do cienia ozdobne z liści

  

Punktor Funkia ( Hosta )

    Dekoracyjne liście to wielki atut roślin, który można wykorzystać do aranżacji zacienionych miejsc. Mogą stanowić tło dla roślin kwitnących, a także rozjaśniać ciemne zakątki ogrodu.  Wdzięczne rośliny na cieniste miejsca o ozdobnych liściach to z pewnością Funkie ( Hosty ). Te piękne rośliny wieloletnie pochodzą z  Azji Wschodniej – Korei, Chin, Japonii i Rosji. Mają liście w odcieniach zieleni, a także w kolorze niebieskawym, które często posiadają obwódki lub paski w bieli, kremie lub pastelowej żółci. Liście mogą mieć także różne kształty. Ozdobą tych cieniolubnych bylin są nie tylko liście, ale także białe lub jasno fioletowe kwiaty - niby niepozorne, ale w pięknie prezentujące się na tle ozdobnych liści. W zależności od odmiany osiągają wysokość od 10 do nawet 100 cm. Funkie świetnie komponują się z jesiennymi roślinami cebulowymi, a także z paprociami, brunerą, bergenią, czy pluskwicą.

 

Punktor Paprocie

    Paprocie są kolejną niekwestionowaną grupą roślin do cienia, które mogą posłużyć zarówno do zapełniania dużych przestrzeni, jak i do tworzenia atrakcyjnych kompozycji z bylinami takimi, jak: zawilce, bergenie, epimedium, rutewka, pluskwica.

 

Punktor Brunera Wielkolistna ( Brunnera macrophylla ) „ Jack Frost „

    Dekoracyjne liście o delikatnych wzorach, które rozjaśnią ciemny zakątek ogrodu i dodatkowo subtelny błękit drobnych kwiatów to atrybuty pochodzącej z Kaukazu Brunery wielkolistnej (Brunera macrophylla).  Ta bylina dorasta do 30 cm, ale w czasie kwitnienia osiąga nawet 40 – 50 cm. Kwiaty brunery przypominają do złudzenia kwiat niezapominajki. Tę bylinę najczęściej wykorzystuje się do zagospodarowywania miejsc pod koronami drzew i większych krzewów lub jako roślinę okrywową. Jedną z ciekawszych odmian jest Brunera wielkolistna ‘Jack Frost' .

Brunera wielkolistna ( Brunnera macrophylla ) Jack Frost

zdj. Brunera wielkolistna ( Brunnera macrophylla ) " Jack Frost " | SPRAWDŹ OFERTĘ

 

Punktor Ułudka Wiosenna ( Omphalodes verna ) „ Starry Eyes „

    Rośliną, której kwiaty również przypominają niezapominajkę jest Ułudka wiosenna (Omphalodes verna). Rozrastając się przez podziemne rozłogi potrafi stworzyć zwarty kobierzec jasnozielonych sercowatych liści, utrudniając skutecznie wzrost chwastów. Kwitnie w czerwcu, tworząc niebieskie połacie, podkreślające kontury ścieżek, czy grupy drzew. Wśród ułudek można spotkać też takie rarytasy, jak odmiana Starry Eyes o niebieskich kwiatach z białą obwódką.

 

Ułudka kapadocka ( Omphalodes cappadocica ) " Starry Eyes "

zdj. Ułudka kapadocka ( Omphalodes cappadocica ) " Starry Eyes " | SPRAWDŹ OFERTĘ

 

Punktor Rodgersja kasztanowcolistna ( Rodgersia aesculifolia )

    W zacienionych ogrodach sprawdzi się również oryginalna bylina o dekoracyjnych, okazałych liściach, które swoją budową przypominają liście kasztanowca. To Rodgersja kasztanowcolistna o egzotycznym i efektownym wyglądzie. Roślina osiąga rozmiary ok. 70-120 cm (wysokość i szerokość), a olbrzymie, dłoniaste liście na długich, owłosionych ogonkach dochodzą do średnicy nawet 50 cm. Rodgersję najlepiej sadzić jako solitery lub w grupach po kilka egzemplarzy.

 

Punktor Tarczownica tarczowata ( Peltiphyllum peltatum )

    Byliną o jeszcze większych rozmiarach jest tarczownica tarczowata (Peltiphyllum peltatum), która najatrakcyjniej rośnie i wygląda na stanowisku częściowo zacienionym. Ta roślina z rodziny skalnicowatych może osiągać wysokość ok. 1,5 m i z pewnością nie nadaje się do małych ogrodów. Polecana jest do ogrodów nowoczesnych, ale sprawdzi się również w zacienionym zakątku ogrodu tradycyjnego. Tarczownica kwitnie jeszcze przed pełnym rozwojem liści w kwietniu – maju. Jej różowe kwiaty pojawiają się na długich pędach i są zebrane w baldachogrona. W aranżowaniu przestrzeni ogrodu można ją wykorzystać do obsadzania terenów pod drzewami i większymi krzewami oraz przy zbiornikach wodnych i ścieżkach. Dobrze komponuje się z paprociami, funkiami, żurawkami i innymi bylinami do cienia i półcienia.

 

Punktor Gunera olbrzymia ( Gunnera manicata )

    Samotnikiem, który dobrze czuje się w półcieniu, jest jedna z największych bylin ogrodowych – gunera olbrzymia (Gunnera manicata). Gunera pochodzi z Brazylii i potrzebuje zacisznego miejsca, w którym będzie osłonięta od wiatrów. Może osiągać wysokość nawet do 3-4 m. Charakterystyczną cechą tej byliny są ogromne ciemnozielone, klapowane, skórzaste liście umieszczone na długich ogonkach pokrytych kolcami. Ogonki wyrastają bezpośrednio z podziemnego kłącza. Jest to roślina wymagająca zarówno w stosunku do podłoża, jak i do wilgotności. W chłodniejszych rejonach kraju może wymarzać, potrzebuje specjalnego okrywania zimową porą.

 


 

Rośliny kwitnące do miejsc cienistych

 

Punktor Konwalia majowa ( Convalaria majalis )

    Konwalia majowa (Convalaria majalis) dzięki swoim kłączom jest niezwykle żywotna, a to sprawia, że jest doskonałą rośliną zadarniającą, a nawet bywa ekspansywna. Z tego powodu warto wybrać dla niej odpowiednie miejsce w ogrodzie. Jej dzwonkowate, pachnące kwiaty zebrane są w grona, po przekwitnięciu w ich miejscu mogą pojawić się czerwone, okrągłe jagody o średnicy ok. 1 cm.  Warto pamiętać, że konwalia to roślina lecznicza, ale także silnie trująca.

 

Konwalia majowa ( Convallaria majalis )

zdj. Konwalia majowa ( Convallaria majalis ) | SPRAWDŹ OFERTĘ

 

Punktor Czosnek niedźwiedzi ( Allium ursinium)

    Zrywając kwiaty do wazonu warto robić to w rękawiczkach. Podobną do konwalii rośliną na cieniste miejsca jest Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinium). Od konwalii różni się jednak tym, że roztacza wokół siebie charakterystyczny czosnkowy zapach. Dzięki temu można uniknąć pomyłki przy spożywaniu liści tej rośliny, bowiem czosnek pełni w ogrodzie funkcje dekoracyjne, ale również jest wykorzystywany w kuchni i w medycynie naturalnej. W ziołolecznictwie ma wiele zastosowań, ale przede wszystkim działa wiruso, bakterio i grzybobójczo, pobudza apetyt, a także obniża ciśnienie, jest silnym przeciwutleniaczem. W ogrodzie spektakularnie wygląda podczas kwitnienia – białe, delikatne kwiaty w kształcie gwiazdek zebrane są w luźne baldachy na dłuższej łodyżce. Na stanowiskach naturalnych w Polsce czosnek niedźwiedzi jest objęty ochroną.

 

Czosnek niedźwiedzi ( Allium ursinum )

zdj. Czosnek niedźwiedzi ( Allium ursinum ) | SPRAWDŹ OFERTĘ

 

 

Punktor Języczka ( Ligularia ) 

    W ogrodach, gdzie dysponujemy większą przestrzenią nie może zabraknąć języczek (Ligularia). Łacińska nazwa ligula oznacza język, co dało nazwę tej pięknej roślinie. Języczki są dobrymi roślinami do cienia, nie wystawione na bezpośrednie działanie słoneczne kwitną obficie. Z racji swoich rozmiarów będą stanowić dobre tło dla uzyskania efektu piętrowości w kompozycjach z innymi bylinami do cienia (brunera, funkia, rodgersja, żurawka, paproć itp.) Zarówno Języczka pomarańczowa ( Ligularia dentata ), wąskogłówkowa, jak i inne języczki podczas kwitnienia wabią motyle i inne zapylacze.

 

 


 

Rośliny na cieniste zakątki ozdobne przez cały rok

 

Punktor Kopytnik pospolity ( Asarun aeuropeum )

    Wśród doskonale zadarniających roślin na wyróżnienie zasługują zimozielone byliny: kopytnik,  runianka i bluszcz. Kopytnik pospolity (Asarun aeuropeum) o okrągłych, skórzastych liściach, przypominających kopyto rośnie równomiernie, przez co wprowadza do ogrodu harmonię.

 

Punktor Runianka japońska ( Pachysandra terminalis )

    Runianka japońska (Pachysandra terminalis) rozrasta się za pomocą rozłogów, dzięki którym tworzy duże połacie zimozielonych liści o parasolowatym kształcie. W okresie kwitnienia (III – V) nad liśćmi pojawiają się liczne kremowo-białe kwiaty bez płatków.

 

Punktor Bluszcz pospolity ( Hedera helix )

    W cieniu nieodmiennie króluje również zimozielony Bluszcz pospolity (Hedera helix). Można go stosować nie tylko tradycyjnie jako pnącze na ścianach, murkach, czy ogrodzeniach , ale również jako roślinę okrywową, a stosując różne odmiany bluszczu można uzyskać różne efekty.  Powodzenia!

 

 


 

Punktor Ciekawostki Punktor

Czy wiesz, że:

 

Punktor Funkie należą do rodziny szparagowatych

Punktor Brunera bywa nazywana niezapominajką kaukaską

Punktor Kopytnik jest rośliną leczniczą, a materiałem zielarskim są jego kłącza. Liście kopytnika są trujące

Punktor Znane perfumy Chanel wykorzystują w swoim składzie pozyskiwany z  olejek eteryczny (farnezol), który jest afrodyzjakiem

Punktor Czosnek niedźwiedzi jest chętnie zjadany przez dzikie zwierzęta, także niedźwiedzie, stąd jego nazwa. Bywa także nazywany czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic

Punktor W niektórych krajach Unii Europejskiej  Gunera jest uznawana za roślinę inwazyjną  

Polecane

Funkia (Hosta) 'Mama Mia'

Funkia (Hosta) 'Mama Mia'

12,90 zł brutto9,68 zł brutto
Funkia (Hosta) 'Spring Morning'

Funkia (Hosta) 'Spring Morning'

25,30 zł brutto18,98 zł brutto
Funkia (Hosta) 'Blue Mouse Ears'

Funkia (Hosta) 'Blue Mouse Ears'

9,60 zł brutto7,20 zł brutto
pixel