Glorioza Lutea
- Opakowanie 1 szt
Glorioza
Roslina trująca z rodziny zimowitowatych, zamieszkuje tropikalne tereny Afryki i Azji. Ta egzotyczna roslina jest narodowym kwiatem Zimbabwe. W naszym klimacie nadaje się do uprawy domowej.
Glorioza wymaga stanowiska ciepłego, osłoniętego, słonecznego, ze światłem rozproszonym. Gleby lekko kwaśnej, przepuszczalnej, próchniczej, zasobnej w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnej. Jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniej temperatury i oświetlenia roślina nie zakwitnie. Podłoże powinno mieć temperaturę 17-20°C, a powietrze od 18°C do 30°C.
Ziemię możemy wzbogacić nawozem wieloskładnikowym, wolnodziałającym lub regularnie podlewać nawozem płynnym. Pamiętajmy również o zraszaniu rośliny. Po przekwitnięciu stopniowo ograniczamy podlewanie. Bulwy pozostawmy w ziemi aż do momentu w którym zaczną zasychać liście. Bulwy mateczne usuwamy, a przybyszowe delikatnie oddzielamy i pozostawiamy do przeschnięcia. Po kilku dniach bulwy oczyszczamy i przełamujemy w przewężeniu. Miejsce przełamania zasypujemy sproszkowanym węglem drzewnym. Bulwy umieszczamy w dość ciepłym i wilgotnym miejscu. W celu zapobiegnięcia ich wyschnięciu możemy umieścić je w wiórach. Po 4 zimowych miesiącach bulwy nadają się do posadzenia.
Gloriozę możemy rozmnażać poprzez wysiew nasion, które należy przez dobę namoczyć w ciepłej wodzie. Nasiona kiełkują po kilku tygodniach a otrzymane rośliny nie dziedziczą cech matczynych.
Wahania temperatury i wilgotności powietrza oraz nie usuwane zamierające liście mogą być przyczyną rozwoju chorób grzybowych np. fuzaryjnej zgnilizny bulw. Glorioza bywa też atakowana przez wirusa pierścieniowej plamis¬tości gloriozy oraz wirusa smugowatej mozaiki gloriozy. Infekcja objawia się plamami na liściach, ciemnoczerwonymi smugami na kwiatach oraz ich deformacjami a nawet hamowaniem wzrostu rośliny. Chore rośliny najlepiej spalić.