Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kalendarz prac ogrodowych.

 

W obecnych czasach, dzięki znacznemu rozwinięciu się technologii uprawy roślin, sposobów ich przechowywania i dystrybucji mamy możliwość nabycia gatunków praktycznie z całego świata i to w przeróżnych odmianach. Dlaczego jednak mamy się ograniczać praktycznie tylko do kilku, i to z góry określonych, miesięcy w roku, aby posadzić nasze ulubione rośliny? Po co odmawiać sobie tej, jakby nie patrzeć, przyjemności, jaką jest praca w przygodowym ogrodzie lub na działce, skoro lato w pełni, pogoda dopisuje, a w dodatku posiadamy jeszcze zaległy, niewykorzystany urlop? Odpowiedź jest prosta - dla późniejszych lepszych efektów podczas kwitnienia.

 

Kalendarz prac ogrodowych

 

Jak ogólnie wiadomo jednym z najistotniejszych aspektów podczas sadzenia roślin cebulowych (i nie tylko) jest trzymanie się ustalonych przez producentów terminów ich sadzenia. Warto ponownie poruszyć ten temat, by pogłębić posiadaną przez siebie wiedzę oraz uświadomić nieprzekonanym miłośnikom przydomowego ogrodnictwa, jak istotny jest to czynnik i co może się stać z roślinami w chwili nie ustosunkowania się do nich. Przede wszystkim pora sadzenia powinna być dostosowana do konkretnych gatunków roślin. Ogółem mówiąc, możemy nasze prace podzielić na dwa zasadnicze okresy: sezon wiosenny i jesienny. Odpowiednio wiosenny sezon zaczyna się z początkiem marca i trwa mniej więcej do połowy maja, natomiast sezon jesienny obowiązuje od końca sierpnia do początku listopada. Nasuwa się zatem pytanie: dlaczego nie powinniśmy wydłużać trwania sezonów - w sezonie wiosennym jest przecież ciepło, nic się roślinom nie stanie, zaś nierzadko także pod koniec października nie ma jeszcze przymrozków? Jest to uwarunkowane sposobem i tempem rozwoju roślin. Wiosennego sadzenia nie należy zbytnio opóźniać z tego względu, że rośliny w cieplejsze dni szybko więdną, zaś korzenie mogą wyschnąć i przez to uszkodzić się. Może doprowadzić to do znacznie mniej efektownych kwiknięć lub ich całkowity brak. Trzeba być także ostrożnym podczas trwania sezonu jesiennego. Pomimo iż może nie być jeszcze przymrozków to jesteśmy ograniczeni przede wszystkim przez to, że rośliny podczas zbyt późnego wysadzenia, gdy temperatura gleby jest niska, mogą słabo zakorzenić się. Oznacza to nic innego jak możliwość zahamowania pobierania wody i składników pokarmowych. Niektóre z roślin w ogóle źle znoszą jesienne sadzenia, są nimi np.: ozdobne trawy i paprocie, zawilce, astry, łubiny oraz znaczna większość kłączy i bylin. Z tego też względu nie są one oferowane (a przynajmniej nie powinny być) w ofercie udostępnianej w sezonie jesiennym, podobnie zresztą jak np. tulipany w sezonie wiosennym.

 

 

Okresy pomiędzy sezonami nie oznaczają bynajmniej braku możliwości pracy przy roślinach - w ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia. Na przykładzie poszczególnych miesięcy postaramy się nakreślić przykładowe prace, które można wykonać w poszczególnych miesiącach - powstanie z tego swego rodzaju kalendarz prac ogrodowych. 

 

 

STYCZEŃ - LUTY


Jeżeli tylko pogoda na to pozwala, powinniśmy pamiętać o przycinaniu w tych miesiącach winorośli, clematisów, mini kiwi, winobluszczy i innych pnączy. Zaleca się je przyciąć jeszcze przed rozpoczęciem ich wegetacji - przycięcie zbyt późno spowoduje, że zaczną „płakać” co w znacznym stopniu je osłabi. Najlepszym okresem do tego typu kosmetycznych prac jest właśnie początek roku. Co 3-4 lata zaleca się także wykonać i przeprowadzić tzw. cięcie odmładzające pnączy. Polega ono na wycięciu części starych pędów tuż u podstawy (nad 2-3 oczkiem) tak, aby w okresie rozwoju zastąpiły je nowe, młode pędy. Szczególnie zalecane jest to przy uprawie clematisów i wiciokrzewów, które po kilku latach często pozbawione są w dolnych partiach młodych i świeżych liści.

 

 

MARZEC - KWIECIEŃ

 

Gdy choć trochę na zewnątrz się ociepli i zniknie zalegający na ziemi śnieg, można zająć się demontażem zimowych zabezpieczeń roślin i ewentualnie dokończyć rozpoczęte w poprzednich miesiącach przycinanie pnączy. Wycięcie pędów nadmiernie zagęszczających roślinę, ograniczających tym samym dostęp światła i przewiew, zdecydowanie poprawia zdrowotność i wygląd rośliny. Rozgarnijmy także utworzone na jesieni kopczyki z kory i/lub osłaniające je gałązki drzew iglastych okrywające podstawy pnączy. Najlepiej jest wykonać to przy pochmurnej pogodzie, tak, aby jeszcze „leniwe” o tej porze roku słońce nie uszkodziło zaciemnionych przez całą ziemię części roślin. W marcu należy też zająć się oczyszczeniem wszystkich pnączy i ich otoczenia z ubiegłorocznych liści i pędów. Usuwanie starych oraz chorych liści i pędów przeciwdziała rozprzestrzenianiu się chorób.

 

W marcu zaleca się również ewentualnie poprawić letnie cięcia wisterii/glicynii. Należy całkowicie wyciąć bardzo cienkie pędy, zaś na bocznych pędach pozostawmy tylko 2-3 pąki. Jeśli mimo cięcia w ubiegłych latach glicynia nie rozpoczęła kwitnienia i nadal rośnie bardzo bujnie, można ograniczyć jej wzrost poprzez podcięcie korzeni. W tym celu należy wbić szpadel głęboko, pionowo w ziemię w promieniu 40-50 cm wokół rośliny.

 

Od drugiej połowy marca (dla bezpieczeństwa) można w końcu przystąpić do wysadzania nowych roślin. Jeżeli kupione przez nas rośliny są pod postacią sadzonki (najczęściej znajdują się wtedy w specjalnych pojemnikach) możemy je wysadzać do gleby praktycznie od marca do listopada. Zdecydowanie jednak odradza się wysadzania sadzonek pnączy w bardzo małych pojemnikach tzw. P9 w innym okresie niż podczas trwania sezonu wiosennego. Jest to spowodowane tym, że mają one bardzo mały system korzeniowy, który zdecydowanie utrudnia przyjęcie się rośliny po wysadzeniu.

 

W połowie kwietnia, kiedy powinny być już widoczne pierwsze efekty początkowego wzrostu roślin, można zacząć regularnie podlewać i nawozić. To także doskonały czas do wysadzania nowych pnączy i uzupełnienia zimowych strat.

 

 

MAJ

 

Jest miesiąc intensywnego wzrostu pnączy. Nie można zapominać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Szczególnie intensywnego podlewania wymagają clematisy i inne silnie rosnące pnącza. W tym okresie w ogrodzie mogą pojawić się również nieproszeni goście - mszyce. Nie zwlekajmy z odpowiednim zabezpieczeniem roślin przed nimi, chociażby poprzez oprysk. Pamiętajmy jednak, że prostą, skuteczną i najzdrowszą metodą walki z chorobami i szkodnikami roślin jest szybkie obrywanie porażonych liści lub pędów, a następnie ich spalenie.

 

Jest to też praktycznie ostatni miesiąc zaliczający się do wiosennego sezonu - ogólnie zaleca się sadzenie nowych roślin nie później niż do połowy maja.

 

 

CZERWIEC

 

W mniejszych ogrodach możemy zacząć kontrolować i w miarę potrzeby ograniczać przez przycinanie wzrost pnączy. W ogrodzie mogą pojawić się szkodniki takie jak mszyce i przędziorki - nie należy zwlekać z ich pozbyciem się.

 

 

LIPIEC - SIERPIEŃ

 

W amatorskiej uprawie winorośli można oberwać liście wokół zawiązanych gron. Zdecydowanie poprawi to nasłonecznienie gron, a tym samym ich zdrowotność. Przyspieszy także dojrzewanie owoców, poprawi smak i słodycz jagód. Zaleca się wyrastające z kącików liści boczne pędy (tzw. Wilki) skrócić nad 2-3 liściem. Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy zwiększyć wielkość gron i jagód.


Warto dodatkowo wykonać 2-3 opryski w ochronie przed mączniakiem zwykłym. Pamiętajmy jednak o wspomnianej wcześniej prostej i skutecznej metodzie walki ze szkodnikami poprzez usuwanie zarażonych liści i ich spalanie. Niestety ta metoda, choć najbardziej korzystna dla roślin, wymaga zarazem naszej dużej czujności i skrupulatności.


Na przełomie lipca i sierpnia powinniśmy przyciąć pierwszy raz starsze (3-4-letnie egzemplarze) wisterii/glicynii tak, aby przyspieszyć jej kwitnienie. Przycinamy większość nowych pędów nad 4 liściem, pozostawiając nieprzycięte tylko pędy do ukierunkowania dalszego wzrostu rośliny. Miejsca cięcia zabezpieczamy specjalną pastą

 

 

WRZESIEŃ - PAŹDZIERNIK

 

Jesienny sezon trwa w najlepsze - jest to zdecydowanie najbardziej korzystny okres do sadzenia nowych roślin. W tym okresie głównie sadzi się rośliny cebulowe. Jest to także okres owocowania winorośli i kiwi - warto zagospodarować owoce pojawiające się na działce, gdyż stanowią one najlepsze źródło witamin i minerałów dla całej rodziny.

 

 

LISTOPAD - GRUDZIEŃ

 

Jest to czas przygotowywania roślin do okresu zimowego. Rośliny rosnące w gruncie obsypujemy u podstawy 30-40 cm kopczykami z kory, aby zabezpieczyć śpiące pąki i korzenie przed przemarznięciem. Bardziej wrażliwe odmiany możemy obłożyć dodatkowo gałązkami świerku lub innego drzewa iglastego. Dzięki zastosowaniu tych prostych, lecz zazwyczaj skutecznych metod, bezpiecznie możemy przezimować wszystkie posiadane przez nas rośliny.

 

Inaczej postępujemy z roślinami uprawianymi w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Najlepiej zimować je w chłodnych piwnicach (0-5*C). Większość roślin doniczkowych wymaga takiego traktowania. Pozostawienie ich w tym okresie na balkonie lub tarasie bez jakiegokolwiek zabezpieczenia może spowodować przemarznięcie korzeni, co w efekcie spowoduje w najgorszym wypadku obumarcie rośliny.

pixel