Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego termin i miejsce sadzenia jest tak istotne?

 

Chyba każdy posiadacz własnego, często przydomowego ogródka chce, by jego rośliny gościły w nim jak najdłużej jest to tylko możliwe, zdobiąc go i umilając tym samym czas spędzony na świeżym powietrzu. Piękno, czas kwitnienia, jego obfitość, a także zdrowotność i prawidłowe rozmnażanie się roślin cebulowych w dużej mierze jest zależne od stosowania właściwych terminów, zarówno przesadzenia, jak i sadzenia roślin. W miarę możliwości, przy pracach ogrodowych, powinno się stosować do optymalnych ram czasowych, indywidualnie określonych dla każdego gatunku roślin. Naturalnie mogą one ulegać niewielkim zmianom ze względu na przebieg pogody w danym okresie. Niemniej jednak zachowanie określonych terminów pozwoli regulować wszystkie procesy rozwojowe rośliny, będące warunkiem jej prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Rośliny cebulowe mogą pozostać w tym samym miejscu przez okres od 3 do 5 lat - tyczy się to tylko i wyłącznie roślin cebulowych, byliny i kłącza nie wymagają przesadzania. Po tym czasie kępy nadmiernie się zagęszczają, a cebule drobnieją. Efektem tego jest zamieranie roślin - przestają kwitnąć. Aby temu zapobiec i cieszyć się pięknem kwitnących roślin, po wspomnianym okresie należy cebulki wykopać z ziemi i przesadzić w nowe miejsca. Przy tym zabiegu zazwyczaj oddziela się także nowopowstałe cebulki przybyszowe, które stanowią materiał na nowe sadzonki. W ten sposób rozmnaża się większość kwiatów cebulowych. Powstałe cebulki już po roku powinny zakwitnąć i stanowić pełnowartościowe rośliny.

 

kompozycja

 

Rośliny występujące na polskich, rodzimych łąkach oraz w lasach stanowią dobrą i zarazem interesującą „ofertę” roślin, które można wykorzystać również w przydomowym ogrodzie. Jedną z ich zalet jest fakt, iż nie muszą się przystosowywać do nowych rodzajów gleby, jak i nowego klimatu.  W każdym przydomowym ogrodzie znajdują się miejsca, części, różniące się znacznie między sobą. Istnieją zarówno miejsca cieniste, jak i słoneczne, osłonięte przed wiatrem, i wystawione na jego podmuchy, stanowiska o dużej, jak i o małej wilgotności gleby. Głównymi czynnikami powodującymi te różnice są domy, altanki, domki letniskowe, garaże i inne zabudowania znajdujące się na terenie posesji, działki. Przewidujący użytkownik ogrodu wykorzystuje tezjawiska do tworzenia różnych zbiorowisk roślin.

 

 

Najczęstrza spotykana charakterysyka poszczególnych części ogrodu:

 

- Północna część: zazwyczaj jest to najbardziej zacieniona część przydomowego ogrodu. Z tego też względu, wilgotność ziemi jest tam zazwyczaj największa. Nie zleca się sadzić krzewów, głównie z powodu wspomnianego zacienienia. Z powodzeniem natomiast można uprawiać różnego rodzaju byliny, pochodzące z wilgotniejszego niż polski, klimatu (np. półcień: lilia, eukomis; cień: paprocie).

 

- Wschodnia część: zwykle jest trudną do uprawy częścią ogrodu, gdyż z reguły nie dochodzi tam woda opadowa. Dobrze jest zatem uprawiać tam rośliny, które są w stanie przetrwać niższą wilgotność, panującą przez cały rok lub też dużej wilgotności nie tolerują (np. zawilce, rozchodniki, sasanki).

 

- Południowa część: jest z reguły najcieplejszą częścią przydomowego ogrodu. Można w niej sadzić np. irysy, które zakwitną już w marcu, zaś jesienne odmiany mogą zakwitnąć jeszcze pod koniec listopada. W takich miejscach uprawiamy zazwyczaj byliny pochodzące z cieplejszych krajów.

 

- Zachodnia część: istotne jest, by rośliny uprawiane w zachodniej części ogrodu były dobrze zabezpieczone przez suchymi, zimnymi i silnymi wiatrami występującymi w okresie zimowym. Formując zwartą grupę drzewek lub krzewów, po ich zachodniej stronie tworzy się swego rodzaju łagodniejszy mikroklimat. Miejsce to można wykorzystać do uprawy roślin wrażliwych na mrozy (czasem, szczególnie przy dużej powłoce śniegu, nie jest potrzebne ich okrycie). W takim miejscu udać się może uprawa np. dziurawca.

 

 

Przypominamy, iż jest to jedynie ogólna charakterystyka przydomowych ogrodów. Podczas planowania rozmieszczania roślin trzeba pamiętać, iż nie są to sztywne wytyczne - każdy ogród cechuje się inną charakterystyką w zależności od ułożenia terenu, kształtu budynku czy otoczenia.

pixel