Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to są cebulki kwiatowe?

cebulki tulipana

 

Sam początek września, kiedy sezon jesienny rozpoczyna się na dobre, jest zdecydowanie najbardziej korzystnym okresem do rozpoczęcia sadzenia różnego rodzaju nowych roślin - głównie pod postacią cebulek kwiatowych. Aby jednak w pełni wykorzystać drzemiący w roślinach potencjał i cieszyć się ich pięknem wraz z nastaniem wiosny, warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest cebulka kwiatowa oraz jakie posiada cechy.

 

 

Większość roślin cebulowych pierwotnie wywodzi się z terenów, gdzie panujący klimat nie pozwala na długi okres wegetacji. Są to z reguły tereny cechujące się dużą zmiennością pogody pomiędzy poszczególnymi porami roku - suchy i upalny okres letni, relatywnie chłodna i mokra jesień oraz stosunkowo długie i zazwyczaj mroźne zimy. Jedynie wiosna jest dla roślin wystarczająco przyjazna i umożliwia im pełny rozwój. W ten sposób zdecydowana większość roślin cebulkowych przystosowała się i swój okres wegetacyjny rozpoczyna i kończy właśnie wiosną. Niestety, ta pora roku z reguły trwa dosyć krótko w porównaniu do innych. Rośliny jednak doskonale się do tego przygotowały. W celu przetrwania bardzo długich okresów nieprzyjaznej pogody wykształciły silnie skrócony podziemny pęd - cebulkę, która pełni rolę organu rozwoju, lecz przede wszystkim magazynu. Znajdują się w niej bowiem zarówno związki przyszłych liści, kwiatów oraz substancje zapasowe, umożliwiające roślinie szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju w okresie wiosennym. Jest to konieczne ze względu na fakt, iż roślina musi w stosunkowo krótkim czasie, od początku wiosny do rozpoczęcia się lata, wytworzyć część nadziemną, zakwitnąć oraz zgromadzić zapasy pokarmowe na wytworzenie kolejnej nowej części nadziemnej rośliny w przyszłym sezonie.

 

 

W większości przypadków roślin cebulkowych, wbrew pozorom, ich wzrost nie rozpoczyna się z początkiem nastania wiosny, lecz jeszcze późną jesienią i przebiega całkowicie pod powierzchnią ziemi. Jak już wcześniej wspominaliśmy, okres wiosenny jest krótki, a co za tym idzie, roślina ma zbyt mało czasu, aby w pełni mogła się rozwinąć, zakwitnąć i zebrać zapasy. Dobrym przykładem do zobrazowania tego procesu może być znana wszystkim roślina cebulkowa - tulipan. Za przykład posłuży nam tulipan od chwili zakończenia okresu wegetacji i przejścia w stan letniego spoczynku. Budzi się on do życia dopiero późną jesienią - panujące wtedy warunki są dla niego odpowiednie (chłodno i wilgotno). W tym momencie zaczynają wyrastać nowe korzenie oraz pojawiają się pąki, z których w późniejszym okresie wyrośnie część nadziemna rośliny. Tworzeniu się pąków sprzyja niska temperatura, a do ich dalszego pomyślnego rozwoju, związków kwiatu w cebuli niezbędna jest temperatura gleby niższa niż 5°C. Ze względu na ten czynnik, w rejonach gdzie temperatura gleby nie osiąga niższych temperatur, uprawa praktycznie wszystkich odmian roślin cebulowatych nie jest możliwa w naturalny sposób. Okres zimowy cebulka przeczekuje już ukorzeniona i z wykształconymi pąkami. Swój rozwój wznawia dopiero na przełomie lutego i marca, kiedy gleba zaczyna rozmarzać po zimie i osiąga odpowiednią temperaturę. Liście po wydobyciu się z pąków rozwijają się już bardzo szybko, aż w rezultacie roślina zakwita.

 

hiacynt

 

Choć już wielokrotnie pisaliśmy o tym, mimo wszystko profilaktycznie przypominamy o respektowaniu wskazań dla poszczególnych roślin odnośnie ich terminu sadzenia - dzięki temu roślina będzie miała odpowiednio dużo czasu, dodatkowo w odpowiednich warunkach, aby przygotować się do „sprintu” podczas okresu wegetacji. Należy także pamiętać, że rozwój poszczególnych roślin cebulowatych nie jest jednakowy. Odmienne warunki rozwoju od opisanego tulipana występują choćby w przypadku narcyza, który to powinien być zasadzony w pierwszej połowie września ze względu na fakt, iż wymaga on wyższej początkowej temperatury potrzebnej do ukorzenienia się cebulki. Zupełnym ewenementem jest natomiast cebulka lilii, która w przeciwieństwie do innych roślin cebulkowatych nigdy nie przechodzi w stan spoczynku, pomimo iż jej część nadziemna w całości znika. Niedopuszczalne jest zatem jej zasuszenie - oznaczałoby to jej obumarcie.

pixel